Naši rodiče ho neznali, dnes je všudypřítomný
Na našem těle se nenajde místečko, kde by nebyl. Tato bílkovina vyplňuje všechny prostory mezi buňkami, doslova je spojuje jako lepidlo, a proto když začne ubývat, nastávají problémy.
Kdyby někdo vyhlásil soutěž o nejdůležitější protein (bílkovinu) v našem těle, pravděpodobně by to vyhrál kolagen. Samozřejmě, všechny proteiny jsou důležité a vzájemně spolupracují. Kolagen je však „lepidlo“, díky kterému drží pohromadě svaly, kůže, chrupavky, vlasy, nehty, zuby, sliznice... „Kolagen je bílkovina s vláknitou strukturou. Jeho úkolem je zpevňovat, posilovat a regenerovat tkáně,“ říká rehabilitační lékařka.
Náhrada z oslí kůže
Například již ve staré Číně se v medicíně používalo tzv. ejiao - želatina, která se získávala z kůže osla, zejména z jeho zadku. Omlazující a léčivé účinky tohoto "kolagenu" údajně oceňovala i Yang Yuhan, taoistická mniška, manželka císaře Xuanzonga z dynastie Tchang (618 – 907), která byla považovaná za jednu ze čtyř krás Číny.
Vědecké pokusy
I evropští vědci se mnoho desetiletí snažili najít ideální zdroj kolagenu pro zdraví a krásu. Extrahovali ho různými způsoby, převážně z kůže skotu. Takto získaný kolagen měl však poškozené trojzávitnice, nebyl tedy biologicky aktivní. Přesto je u některých kosmetických aplikací užitečný, ačkoliv nemůže konkurovat biologicky aktivnímu kolagenu.
Vědci dlouhá léta hledali způsob, jak získat kolagen ve formě peptidů, což jsou bioaktivní molekuly, které organismus lépe absorbuje, a proto mají i lepší účinky.
Objev z mořských hlubin
Přelom přišel v 80. letech minulého století, kdy se vědcům v Gdaňsku podařilo extrahovat kolagen z kostí mořských ryb. Jako nejlepší metoda k jeho získání se ukázala hydroizolace, díky níž zůstával kolagen nepoškozený, a tedy biologicky aktivní. Téměř identický s kolagenem, který syntetizují organismy savců.
Ačkoliv je dnes nabídka kolagenu široká a můžeme si jej doplňovat ve formě pilulek, prášku či injekcí, podle vědců je nejúčinnější právě bioaktivní kolagen v tekuté formě. Díky tomu, že se dá pít, se ho do organismu vstřebá největší množství a peptidy kolagenu se dostanou všude tam, kde je tělo potřebuje.
Možná si teď řeknete, že stačí, abyste do jídelníčku zařadili jednou týdně tuňáka a jednou lososa. Určitě je to rozumné, ale dostatek kolagenu tím nezískáte, protože ačkoli se nachází v rybím mase, mnohem víc ho tito živočichové mají v částech, které obvykle nejíme - v šupinách, v kostech, v očních bulvách a v játrech.
Co zařadit do jídelníčku na podporu produkce a vstřebávání kolagenu?
• Zeleninu: červenou papriku, brokolici, růžičkovou kapustu, špenát, brambory, česnek, cibuli
• Přiměřené množství masa a ryb
• Sýry
• Vlašské ořechy, lněná semínka, rybí tuk
Typy kolagenu
Podle toho, kde se kolagen v těle nachází, resp. jaká je jeho funkce, rozeznáváme až 12 typů kolagenu. 5 z nich patří mezi základní a navzájem se od sebe liší mírou mineralizace, což má vliv na konečnou tvrdost a pevnost kolagenu.
• Typ II – potřebují klouby
• Typ III – tvoří strukturu měkčích tkání: tělesných orgánů, svalů, tepen
• Typ IV – tvoří vrstvu základní membrány, tedy epitelu, která se nachází nejen na povrchu kůže, ale na povrchu každého orgánu
• Typ V – nachází se v placentě, v buněčných površích, vlasech a nehtech
Zdroj: Pharma MKL