Začneme hned 1. března, kdy vyséváme papriky, rajčata a lilek buď domů za okno, nebo do vyhřátého skleníku. V tento den můžeme sázet ovocné stromy a rybíz. Po zasazení nezapomeňte řádně zalít a poté zalévat pravidelně, než se stromy a keře opravdu „zabydlí“ na novém stanovišti.
2.a 3.března vyséváme kořenovou zeleninu – mrkev a petržel. Vyséváme-li na záhon, je dobré promíchat semena s pískem, aby nebylo zaseto příliš na husto a po vzejití jsme nemuseli příliš jednotit. Vyséváme-li do skleníku, smícháme semena mrkve či petržele s pískem a semeny ředkviček. Ředkvičky vyrostou rychleji a po jejich vytrhání se nebude kořenová zelenina muset tolik protrhávat (jednotit). Při setí celeru si musíme dát pozor na teplotu – pod 16°C vybíhá celer do květu.
4. a 5. března přihnojujeme trvalky a dvouletky hnojivem obsahujícím fosfor, aby hodně kvetly. V těchto dnech vyséváme letničky , květák a brokolici.
6. března vydatně zaléváme a sejeme zeleninu.
7. března odpočíváme – nepracujeme s rostlinami ani půdou
8. a 9.března opět vydatně zaléváme .Pokud je vhodné počasí, pustíme se do ošetřování jahod (očistíme od starých suchých listů, které jsou zdrojem plísní a chorob, dosadíme chybějící rostliny do záhonu, přihnojíme například ředěnými slepičinkami), vysazujeme ovocné keře, bojujeme proti plevelu (obracíme záhony, pak ještě 19. – 21.3.), roubujeme ovocné stromy, vysazujeme do vytápěných skleníků rajčata, papriky, lilky, artyčoky).
10. března přesazujeme pokojové rostliny do větších květináčů. Pečujeme o trávníky – čistíme hráběmi, vyrovnáváme propadliny. Také sázíme trvalky a dvouletky.
11. března odpočíváme, protože není vhodný den na práci ani s rostlinami, ani s půdou.
12. – 14. března je den vhodný na přihnojování rostlin na tvorbu květu (hnojiva s fosforem) a výsev bylin, brokolice a letniček. V tento den se také staráme o růže,které sestřihneme a přihnojíme.
15. – 16. března je den vhodný na zalévání, setí listové zeleniny, květáku a letniček. Pokud je vhodné počasí, vyséváme ven na záhon ředkvičky, špenát, petržel a mrkev. Opět doporučuji ředkvičky přimíchat mezi semena mrkve a petržele k ušetření pozdější práce s protrháváním. Zmlazujeme živé ploty.
17. a 18. března provádíme postřik broskvoní a slív proti škůdcům a kadeřavosti listů. Prořezáváme nemocné stromy, rány ošetříme latexem, balzámem nebo štěpařským voskem. V těchto dnech také vyséváme popínavé rostliny a zeleninu, mimo salátu ( nevytvořilo by se srdíčko).
19. a 21. března bojujeme proti škůdcům v zemi vhodnými postřiky, zakládáme komposty, ničíme plevel a přihnojujeme rostliny na tvorbu kořene.
20. března odpočíváme, nepracujeme ani s rostlinami ani s půdou.
22. a 23.března pokud ještě nemáte umytá skla ve skleníku, učiňte tak v těchto dnech (použijte vodu se savem k likvidaci choroboplodných zárodů). Tyto dny jsou velmi příznivé pro boj proti škůdcům. Proto doporučuji i přípravu sklepů a komor na novou úrodu (mytí, větrání, síření).
24 a 25. března zalévací den. Vyséváme listovou zeleninu, také ředkvičky karotku a cibuli.
26. března opět odpočíváme, práce s rostlinami a půdou není vhodná.
27. a 28. března věnujeme se péči o jahody – vyčistit, nakypřit, přihnojit. V tento den je vhodné vysévat velikonoční trávu do květníků či truhlíků.
29. a 30. března vyséváme na volné záhony letní odrůdy košťálovin a dvouletek, vysazujeme kořenovou zeleninu.
31. března sázíme otužilejší rostliny na záhony, přesazujeme a vysazujeme trvalky a skalničky.
Přeji všem Chytrým ženám (i mužům) hodně elánu, aby vše výše uvedené zvládli a mohli se těšit na kvalitní bohatou úrodu.
Jarmila Hašková
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz