Během závěrečných 60 minut mohla mise Apollo skončit v troskách. Bez neuvěřitelné vynalézavosti jejích členů, spojení s Houstonem, které překonalo 240 tisíc mil, a téměř nadpřirozené schopnosti členů posádky zachovat klid i pod neuvěřitelným tlakem by možná na slavné první kroky člověka na Měsíci vůbec nedošlo. Vraťme se o hodinu zpátky a odhalme málo známý příběh, který se odehrává na pozadí neúprosně tikajících hodin. Příběh o 60 minutách, které změnily svět. Prima ZOOM přináší vzrušující podívanou.
Dramatická vesmírná podívaná na Prima ZOOM:
20. 7. 22.10 Přistání na Měsíci: Poslední hodina
Přistání na Měsíci: Poslední hodina (opakování čtvrtek 23. 7. v 16.05)
Tento svěží a osobitý dokument vznikl k oslavě 50. výročí Apolla. Inspirativní snímek rozvrací obvyklé konvence tím, že začíná významnou událostí a prozkoumává předchozích dramatických šedesát minut do podrobných detailů. Tento dokument, nabitý překvapivými detaily, které odhalují zcela nový pohled na příběh o tom, jak lidé přistáli na Měsíci, se odehraje jednu hodinu před slavným krokem Neila Armstronga a odhaluje celý nevyřčený příběh, skrytý ve forenzních detailech ukázaných okamžik za okamžikem.
Nepublikované záběry z kritického okamžiku a autentické zvukové záznamy z kapsle a velitelského modulu a řízení mise v Houstonu. Během posledních 60 minut by se mise Apollo mohla rozpadnout. Bez oslnivé vynalézavosti na místě, 240 000 mil dlouhé linky pomoci do Houstonu a téměř nepřirozených schopností zůstat v klidu pod neuvěřitelným tlakem by se první krok do jiného světa nemusel vůbec uskutečnit.
Apollo 11 byl americký pilotovaný kosmický let programu Apollo, během něhož 20. července 1969 lidé poprvé stanuli na povrchu Měsíce. Trojici astronautů – velitele Neila Armstronga, pilota lunárního modulu Edwina „Buzze“ Aldrina a pilota velitelského modulu Michaela Collinse – v kosmické lodi Apollo 11 vynesla 16. července 1969 raketa Saturn V. na oběžnou dráhu Země. V programu Apollo to byl pátý pilotovaný let a třetí let k Měsíci. O tři dny později, 19. července, přiletěli na oběžnou dráhu Měsíce. Dne 20. července 1969 se Armstrong a Aldrin v lunárním modulu spustili na povrch Měsíce a ve 20:17:40 přistáli v Moři klidu.
O šest hodin později vstoupil Armstrong jako první člověk na povrch Měsíce. Společně s Aldrinem během dvouapůlhodinové vycházky nasbírali 22 kg měsíčních hornin a po 21 hodinách a 31 minutách pobytu na povrchu odstartovali zpět ke Collinsovi, který zatím čekal ve velitelském modulu na oběžné dráze Měsíce. Po spojení s velitelským modulem se všichni vydali na zpáteční cestu k Zemi. Přistáli v Tichém oceánu 24. července 1969. Jenže to vše se nemuselo podařit… Zatajte dech a zhlédněte osudovou hodinku.
Zdroj, foto: Prima ZOOM
Vendula Flassig Vrablová
ChytráŽena.cz