Přechod obvykle přichází přibližně sedm let před samotnou menopauzou. Pro toto období jsou v první řadě charakteristické výrazné hormonální změny, které způsobuje nedostatek ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu, protože vaječníky již přestávají být aktivní. Během přechodu má menstruace různou délku trvání a sílu krvácení, až se postupně úplně vytratí. Dvanáct měsíců od poslední menstruace můžeme hovořit o menopauze.
Fyzické i psychické změny v životě ženy
Období přechodu s sebou přináší mnoho proměn, které většinou vedou ke vzniku tzv. klimakterického syndromu. Jedná se o soubor problémů, které provázejí většinu žen v přechodu. Nejčastěji je to pocení během noci, nespavost, bušení srdce, ztráta sexuálního libida, návaly horka, zhoršení paměti a prudké výkyvy nálad. Tyto příznaky sice zdraví neohrožují, ale dělají život méně komfortnějším.
Ženy v menopauze jsou také náchylnější k zánětům močového měchýře a mimovolnému úniku moči. „Inkontinence v období menopauzy není výjimkou. Tato skutečnost je dána především změnou postavy, úbytkem svalové hmoty, nižší elasticitou struktur pánevního dna, změnou životního stylu z aktivního na pasivní a vyšší četností nemocí a operačních zákroků“, dodává MUDr. Jan Pokorný, primář urologického oddělení.
Jak si poradit s inkontinencí?
Inkontinence vždy vyžaduje odborné vyšetření a následnou pomoc lékaře. Základem je tedy vyhledat včas odbornou pomoc a nesnažit se překonat problémy svépomocí. Váš ošetřující lékař posoudí, zda se jedná o mimovolný únik moči a následně vám doporučí nebo předepíše některou z mnoha možností léčby, jako například cvičení močového měchýře, cviky posilující pánevní svaly, úpravu životosprávy, léky, případně i operaci. Většina případů inkontinence moči žen mladšího, středního ale i vyššího věku je úspěšně léčitelná. A to buď léky, zejména v případě urgentních typů inkontinence nebo rehabilitačními metodami, změnou životního stylu či operačně - převážně stresové typy inkontinence.Pokud medicína nedokáže únik moči hned vyléčit, nastupují na scénu sofistikované inkontinenční pomůcky v podobě inkontinenčních vložek, plen, natahovacích kalhotek, podložek atd. Rozhodně ale není vhodné vynechat návštěvu lékaře a problém řešit pouze zakoupením absorpčních pomůcek.
Zdroj, foto: Depend