V každém odpadkovém koši, který česká domácnost vysype do popelnice, je průměrně 40 procent kvalitního materiálu. Tím, že skončí na skládce nebo ve spalovně, se z něj stane jen obyčejný odpad.
Ten přispívá ke zhoršování životního prostředí. O čem je řeč? O zbytcích ovoce a zeleniny, čajových sáčcích a kávových sedlinách, zvadlých květinách, skořápkách a jiném bioodpadu.
Určitě to znáte, odpadkový koš ve vaší kuchyni ještě zdaleka není plný, ale zápach, který se z něj line, začíná být na pováženou. Máte několik možností - běhat s odpadky každý druhý den, pořídit si nějakou zaručeně funkční vůni, která zápach neutralizuje či přebije, nebo se zaměřit na příčinu.
Vítězem tohoto srovnání je jednoznačně varianta číslo tři. Jde o jednoduché, úsporné a odpovědné řešení. Stačí si pořídit ještě jednu nádobu na odpadky. Proč? Představte si váš odpadkový koš jako skládku. Rozložitelný odpad přírodního původu tam nemá dostatek kyslíku a začne hnít, zapáchat a uvolňovat přebytečné tekutiny. V popelnici pak tento proces pokračuje a takto pěkně uzrálý materiál putuje obvykle do spalovny nebo na skládku, kde jeho hnití pokračuje. Vznikají další plyny (zmiňme ty nejvýznamnější negativními dopady na životní prostředí - metan, čpavek, sirovodík) a agresivní výluhy organických kyselin. Skládka mění svůj objem, různě se posouvá, hrozí poškození spodní izolace a kontaminace spodních vod.
Na druhou stranu, budete-li bioodpad dávat do speciální nádoby, můžete na zápach zapomenout a budete překvapeni, jak málo odpadků do obyčejných popelnic nakonec vyhodíte. Princip těchto nádob je jednoduchý, stačí umožnit bioodpadu dostatečné „větrání“. Má-li bioodpad dostatek kyslíku, nehnije. Postupně se rozkládá se na jednodušší látky, které společně tvoří 100% organické hnojivo, které v dnešní době vzrůstající obliby biopotravin a zdravé výživy nabývá na významu.
Nádob na bioodpad a kompostování je dnes na trhu široký výběr za přijatelné ceny. Širokou škálu řešení najdete pro byt ve staré zástavbě, na sídlišti, rodinný dům s malou i velkou zahradou, pro školy i firmy. Pro sběr malého množství bioodpadu můžete využít např. kompostovatelné paropropustné sáčky a ty pak jednoduše i s obsahem hodíte na kompost nebo do kompostéru, kompostejneru či vermikompostéru. Co za sebou skrývají tato konkrétní řešení vám řekneme v příští části seriálu „Co byste měli vědět o bioodpadu“
Pět důvodů, proč třídit bioodpad
1. Třídit bioodpad je jednoduché.
2. Třídit bioodpad je levné a šetří peníze.
3. Třídit bioodpad znamená zbavit se zápachu odpadkového koše.
4. Třídit bioodpad a kompostovat znamená získat kvalitní přírodní hnojivo pro květiny v bytě i na zahradě.
5. Třídit bioodpad znamená šetřit životní prostředí.
Náklady na zpracování bioodpadu
Způsob zpracování bioodpadu
Přibližné náklady na zpracování 1 tuny (bez DPH)
Domácí a komunitní kompostování 0 Kč
Komunální kompostování 500 - 700 Kč
Zpracování v bioplynové stanici 500 - 2 000 Kč
Skládkování 2 000 Kč
Spalování 2 500 - 3000 Kč
Podle původu a složení můžeme bioodpad rozdělit na dvě hlavní skupiny - z domácností a ze zahrad.
Bioodpady z domácností
* zbytky ovoce a zeleniny (včetně citrusových plodů)
* kávové a čajové zbytky
* zbytky pečiva
* skořápky z vajíček a ořechů
* novinový papír, lepenka, papírové kapesníky, ubrousky
* zvadlé květiny, zemina z květináčů
* podestýlka domácích býložravých zvířat
* zbytky vařených jídel (brambory, těstoviny, rýže, knedlíky apod.)
Bioodpady ze zahrady
* posekaná tráva, listí, větvičky
* plevele, zbytky ovoce, zeleniny
* piliny, hobliny, kůra
* popel ze dřeva
* trus býložravých hospodářských zvířat
* peří, chlupy, vlasy
* stará zemina