Pokud se tedy rozhodnete pro nákup odpadkového koše, zvolte ty s poklopem a vybírejte třeba plastové, které lze omývat a dezinfikovat. Používejte do nich sáčky, které před vyhozením do popelnice zavážete. Bioodpad tvoří v domácnosti problém.
Jak jej skladovat a kam s ním?
Přinášíme několik rad.Nejen ve filmech jsou často k vidění drtiče odpadů, které se montují přímo do dřezů. Na jednu stranu šikovný pomocník, díky vodě a šroubu se rozdrtí a zlikviduje téměř vše. Bohužel jej smí používat jen domácnosti s vlastním septikem. V Praze, kde se voda shromažďuje v kanalizační síti je používání drtičů odpadů zakázáno. Nadrcený odpad by byl zdrojem pro množení potkanů.
Doma jsme si už povětšinou zvykli třídit odpad a dávat zvlášť papír, pet lahve a nebo sklo. Kam tedy s biodpadem? Musí skončit v popelnici? Biodpad můžete kompostovat. Bohužel mnozí spotřebitelé to stále nevědí. Nejen proto Občanské sdružení Ekodomov s podporou Magistrátu hl. m. Prahy připravilo kampaň „Dejte šanci bioodpadu“ na podporu odpovědného nakládání s bioodpady.
„V současné době pokračuje alarmující eroze, snižování kvality půdy, úbytek organické hmoty a zhoršování kvality vod. Na druhé straně na skládkách končí miliony tun bioodpadu, které mohou být zkompostovány. S kompostem se do půdy navrací organická hmota, živiny a jedinečný humus. Výzkum odhalil, že 27 procent občanů neví, proč by mělo bioodpad třídit a 31 procent neví, co by mělo s bioodpady dělat. Připravovaná kampaň si klade za cíl tuto situaci změnit,“ říká radní Petr Štěpánek.
Během zahájení kampaně byla představena také výherní celorepubliková soutěž pro veřejnost MISS KOMPOST 2009 nebo nová dobrovolnická služba Mistr nulového odpadu na podporu domácího a komunitního kompostování. Organizátoři zde také upozornili na semináře k možnosti čerpání prostředků z Operačního programu Životní prostředí. Ty jsou plánovány v souvislosti s připravovanými změnami v zákoně o odpadech, které zvýší požadavky na realizaci odděleného sběru bioodpadů v obcích s cílem snížit množství bioodpadu ukládaného na skládky.
Na bioodpad použijte kompostejner !
Projekt s názvem „Vracejte přírodu, vrátí vám to,“ vznikl spoluprací Magistrátu hlavního města Prahy a společnosti Pražské služby a je zaměřen na možnost separace významné složky komunálního odpadu s jejím následným využitím formou kompostování. Jedná se o službu sběru a svozu odpadu ze zahrad, údržby zeleně a z domácností. Pro shromažďování bioodpadů společnost Pražské služby nabízí speciální sběrné nádoby hnědé barvy o obsahu 120 nebo 240 litrů, takzvané kompostejnery. Ty jsou obsluhovány společností Pražské služby, a. s. v pravidelné četnosti 1x za 14 dní (v sobotu) s tím, že svoz bioodpadu probíhá speciální svozovou technikou pouze ve vegetačním období, tzn. od 1. 4. do 30. 11. kalendářního roku.
Zdroj: SOS
ZUZI
ChytráŽena.cz