Nejhorší je právě manipulace s vysloužilým jehličnanem, který všude zanechává jehličí. Někdo jej odzdobí a vyhodí z okna, někdo s největší opatrností stromek vynese ven. I tak se ale nevyhnete úklidu jehličí v bytě. Někteří lidé natlačí stromeček do kontejneru a nebo popelnice, ale tam tyto věci nepatří, protože se tím snižuje jejich kapacita. Stačí je prostě odložit vedle nádoby či kontejneru na směsný odpad, kde budou odvezeny. Pražané mohou vánoční stromky, které dosloužily odvést také do sběrného dvora.
Vánoční stromky dejte k popelnicím
Lidé by měli stromky vyhazovat nejlépe den před odvozem komunálního odpadu, aby nedocházelo k jejich přílišnému hromadění po zbytečně dlouho dobu. Stromky jsou do vozů na komunální odpad nakládány v běžných svozových dnech a jejich odvoz probíhá po celý leden a únor. I tak ale vyhozené jehličnany nadělají v ulicích měst nepořádek, protože vítr je rozfouká do okolí. Když se k tomu ještě přidá nepořádek kolem popelnic, podívaná to není nejpříjemnější. Bohužel mnohé firmy, které zabezpečují svoz odpadu, vyprázdní popelnice a kontejnery a to co je na zemi už je moc nezajímá. Zbytky odpadků se pak válejí dál kolem popelnic. Stromečky ale odvážet musejí.
Pro vyhozené symboly Vánoc existuje i ekologické využití. Stromky je možné seštěpkovat a použít do kompostu, ale vzhledem k tomu, že na nich mnohdy zůstávají háčky či hliníkové pásky, musí se stromky odvážet do spalovny. Ze stejného důvodu se nedoporučuje ani odnášení vánočních stromků do lesa, kde by je mohla jako potravu zpracovat divoká zvěř. Kdyby se dostal háček do trávicího ústrojí zvířete, mohlo by uhynout. Umělé stromky ve většině případů lidé opět uschovají na další Vánoce. Pokud už stromek dosloužil, rozhodně nepatří do kontejneru na tříděný či směsný odpad, ale do sběrného dvora.
Zdroj: SOS
ZUZI
ChytráŽena.cz