Ve všední dny nás obyčejně budí melodie našeho budíku, který posouváme o minutku dál, abychom si ušetřili ještě chvilinku povalování v měkoučkých a voňavých peřinách. Když už se nám konečně podaří přemluvit našeho vnitřního spáče, je to právě aroma ranní kávy či čaje, které nám dodá vzpruhu, abychom zvládli sebenáročnější úkoly v daný den. V rámci ranní hygieny se snažíme dodat tu správnou vůni každé části našeho těla tak, aby lidem kolem nás a hlavně nám samotným byl setrvaný čas v naší přítomnosti příjemný.
Základem je cítit se dobře ve vlastní kůži!
Přítomnost člověka, který nedisponuje zrovna tím nejideálnějším odérem, je ošemetná situace pro všechny zúčastněné. Zároveň dokáže zápach ovlivnit i způsob, jakým s ním ostatní lidé jednají. Ne vždy se přitom musí jednat přímo o tělesný zápach, v mnoha situacích stačí, když to přeženeme s parfémem nebo použijeme parfém moc silný.S vůněmi se to má stejně jako s většinou věcí v životě všeho s mírou. Proto raději než zachraňovat situaci „sprchou“ velmi drahé tekutiny v módním flakonku, se zaměřte na dílčí kroky. Určitě byste neměli vynechávat aplikaci antiperspirantu či deodorantu.
Není to jen naše vlastní tělo, které může být zdrojem zápachu. Moderní zrychlená doba s sebou přinesla i nové textilní materiály, které častokrát nezávisle na našem tělesném odéru nevydrží dlouho svěží a voňavé. V takových situacích přichází na řadu další výdobytek dnešní doby, a to aviváž. Cítit se příjemně, tzv. ve vlastní kůži, dokáže ovlivnit naše mentální rozpoložení. Pokud se sami cítíme dobře, bude k nám i okolí příjemnější a náš den bude zase krapet pohodovější.
Vůně se speciálními účinky
Kromě vůní spojených s námi samotnými nás obklopují další tisíce pachů. Každý z nich na nás má specifické účinky. Jejich vlastností se naplno využívá v oblasti aromaterapie. Například vonný extrakt z lístků jasmínu je znám pro své afrodiziakální účinky. Mezi další naší psychice lahodící vůně patří levandule, která má mimořádnou schopnost mysl zklidnit.Věděli jste, že …
Lidská nosní sliznice obsahují více než 10 milionů čichových buněk a člověk dokáže rozlišit přibližně 300 základních druhů vůní? Je zajímavé, že schopnost rozlišovat vůně se liší na základě pohlaví. Ženy jsou k rozeznávání vůní citlivější, proto jejich receptory dokáží zaznamenat i jemnější či méně výrazné vůně. Je také prokázáno, že schopnost rozeznat vůně je slabší u silných kuřáků. Vůně hrají důležitou roli i u vybírání partnera. Podobně jako zvířata i lidé nevědomky posuzují partnera na základě jeho tělesných pachů.Jak je vidět vůně či pach mají pro naši psychiku i denní chod větší význam, než si dokážeme uvědomovat.
Zdroj: Coccolino