„Očekáváme, že se v lednu a únoru v meziročním srovnání zvýší množství zpětně odebrané elektroniky až o tři čtvrtiny. Vysoký nárůst jsme zaznamenali již před koncem roku, kdy se zvětšilo množství odevzdaného elektroodpadu k recyklaci o šedesát procent,“ sdělil Petr Kubernát, marketingový ředitel kolektivního systému REMA Systém.
O tom, že se Češi koncem roku rozhodli políčit na elektroniku, vypovídají i nezávislé průzkumy. Podle loňského předvánočního průzkumu společnosti TNS AISA rekordních 60 % Čechů plánovalo využít povánočních a novoročních slev k nákupu hodnotných věcí, zejména elektroniky a bílé techniky. V roce 2007 to přitom byla polovina lidí. Ještě před Vánoci nakupovali lidé ve velkém elektroniku pod stromeček a podle obchodníků jedním z největších hitů posledních vánoc byly malé notebooky.
Na začátku roku tak lidem podle Kubernáta “zbývají“ odhadem desítky tisíc vysloužilých elektrospotřebičů. „Ještě před dvěma, třemi lety by množství elektroodpadu bylo těžké zvládnout. Chyběl totiž dostatek sběrných míst a lidé měli málo informací o tom, kde jsou umístěna. Situace se ale výrazně zlepšuje. Kromě tradičních sběrných dvorů a speciálních veřejných kontejnerů totiž mají povinnost odebrat vysloužilé elektrospotřebiče i prodejci elektro a mobilních telefonů. Téměř tři sta sběrných míst pak v průběhu loňského roku vzniklo v tuzemských podnicích v rámci projektu „Zelená firma“. Vzít starý mobil či notebook a odevzdat jej k recyklaci přímo ve firmě může být pro lidi to nejjednodušší řešení,“ soudí Petr Kubernát. Další sedm set sběrných míst pak letos vzniklo v obcích v rámci programu „Zelená obec.“
Podle Kubernáta se množství elektroodpadu určeného k recyklaci zvyšuje nejen díky zvýšenému počtu sběrných míst ale i s ohledem na zvyšující se odpovědnost lidí a jejich ekologické chování, kterému se postupně učí.
Hana Houbičková
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz