Čtěte také další díly série o malování na textil:
Začínáme malovat na textil
Postup pro malování obrázku na textil přes šablony
Existuje na to báječný pomocník - transferová tužka a pečící papír. S těmito pomocníky je malování podle vybrané šablony hračka. Pro tuto techniku Vám doporučujeme barvy na textil, které jsou bezvadně krycí a malovanou plochu pokrývají rovnoměrně, nepotřebujete žádné zvláštní konturové barvy. Jako konturu můžete použít kterýkoliv odstín barev na textil.
Postup malování podle šablony přenosem obrázku
1) Vyberte si šablonu a požadovaný obrázek, převeďte pomocí počítače do správné velikosti, vytiskněte a přiložte pečící papír (nebo pauzovací papír - papírnictví). Na pečící papír obkreslete obrysy obrázku transfer tužkou. Nezapomeňte, že obrázek bude zrcadlově obrácený.
TIP: pokud chcete mít jistotu prvotřídní kvality obrázku raději tričko před aplikací vyperte. Zbavíte ho tak impregnace a zajistíte dokonalé přilnutí barvy na textil. Kromě toho je dobré textil přeprat, zabráníte tomu, aby se barvy při dalším praní stahovaly společně se smršťujícími se vlákny.
2) Nakreslený obrázek přiložte nakreslenou stranou na tričko a přežehlete. Nezapomeňte přiložit na textil tou stranou, která já pomalovaná transferovou tužkou.
Na obrázku vidíte nažehlený obrázek. To že je rozmazaný je důsledkem toho, že jsem se nesoustředila a papír přiložila obráceně a jak jsem přejížděla žehličkou, tak jsem motiv na papíru trochu rozmazala. Když jsem se vzpamatovala a obrázek přiložila správnou stranou, zkopíroval se mi obrázek na tričko i s těmi šmouhami :-)
3) Nyní můžete obkreslit kontury. Doporučujeme použít buď černou, nebo pokud nechcete aby byly kontury příliš zřejmé můžete použít jakoukoliv barvu dle celkového barevného vyladění zamýšleného obrázku. Já jsem použila třpytivý odstín barvy na textil č. 47.
Při malování vložte do trička noviny, nebo kartón aby Vám případně barva neprosákla až na zadní díl trička. ;-)
Barvu můžete nalít do prázdné lahvičky, na kterou připevníte kovový hrot abyste dosáhli velmi, velmi slabé linky. Případně můžete samozřejmě použít velmi slabý štětec.
Kovový hrot na lahvičku našroubujte. Musíte jemně přitlačit a začít šroubovat. Kovový hrot má samořezný závit. Kovový hrot po práci sundejte. Barvu můžete nechat v lahvičce a zavřít příslušným uzávěrem. Pokud se Vám stane, že i když na lahvičku stlačíte, nevytéká z kovového hrotu barva, došlo k ucpání hrotu. Hrot pročistíte drátkem. Je možné to zkusit přímo na lahvičce, nebo budete muset hrot sundat a protáhnout drátek zvnitřku ven, abyste dostali sraženinu ven z hrotu. Pokud barva nevytéká, můžete zkusit i jenom více stisknout lahvičku, ale rozhodně to nedělejte přímo na textilu, který malujete! Může se Vám najednou sraženina uvolnit v chvíli, kdy lahvičku stlačíte a vyteče Vám najednou více barvy a obrázek si poničíte velkou kaňkou.
Hrot po každé práci i při delší přestávce v malování musíte důkladně vymýt, jinak se Vám zanese barvou a bude se Vám čistit jen velmi těžko :-)
4) Nechte kontury zaschnout alespoň hodinku. Pak už můžete vesele vybarvovat zvolenými barvami plochy mezi konturami. Na velké plochy můžete použít širší štětce, ale v okolí kontur si dávejte pozor, abyste nepřetáhli a v těchto "rizikových" oblastech volte raději slabší štětce, případně použijte slabý štětec na kontury.
Po namalování kontur šablony je dobré tyto zafixovat (viz bod 4) a tričko lehce vyprat mýdlovou vodou (s praním byste měli počkat 24 hodin od zafixování dle návodu). Zbavíte se tak zbytků transferové tužky, která by mohla dělat neplechu. Zejména při malování bílou barvou může přidávat fialový nádech jako je vidět na obrázku (oči dokončeného motýla jsou malované bílou barvou, bez přeprání kontury). Před další prací si tričko přežehlete aby se Vám dobře malovalo.
5) Při malování si barvu dobře promíchejte, pokud budete nabírat barvu přímo z lahvičky bývá v lahvičce nahoře vysrážená tekutina, která se na obrázku rozpíjí. Budete si muset ušpinit celý štětec a ponořit jej hlouběji do lahvičky abyste jí dobře promíchali. Nebo ještě před malováním dobře zavřenou barvou řádně protřepejte (což je mnohem efektivnější :-).
Pro méně zdatné malířky doporučuji namalovat vždy jen jednu barvu a počkat až zaschne, abyste si při malování další barvou nerozmazali první barvu nechtěným pohybem ruky. Pokud budete používat jeden štětec, který vždy po aplikaci jednou barvou řádně vypláchnete, osušte tento štětec velmi dobře. Pokud bude ve štětinách štětce voda dojde k nežádoucímu zředění barvy při dalším malování a barva se Vám při prvních tazích bude rozpíjet. Podívejte se, jak mě se takto rozpíjela barva při malování pusinky motýla.
6) Pokud jste nemalovali každou barvu zvlášť, ale všechny najednou, v čemž Vám nic nebrání (barvy se nerozpíjejí do sebe), tak Vám doporučuji před závěrečnou opravou konturovou barvou přece jenom počkat na zaschnutí dílka. Budete přesně vidět, kde je potřeba doopravit konturovací linie a rozdělit případné plochy kde jste malinko přetahovali. U mého motýla byla touto nejrizikovější oblastí oblast ručiček a nožiček. Na obrázku vidíte dílko před a po dokončení konturou.
PO ZASCHNUTÍ celého dílka (cca 1 hodina) je nutné barvičky zafixovat zažehlením po dobu 5 minut (žehlička nastavená na žehlení bavlny). Zažehlujte z rubu, nebo přes pečící papír. Barva a žehlička nesmí přijít do kontaktu.
7) 24 hodin po zafixování můžete prát textil v ruce, v pračce (na 40 C max), nebo čištěny za sucha. Perte raději naruby, aby barva nebyla vystavena mechanickému působení pracího bubnu.
A nakonec jak můj motýlek dopadl po vyprání. Je vidět jak předloha transferové tužky zmizela a při bližším pohledu je vidět, že oči jsou trochu namodralé, což je důsledek mé lenosti. Jelikož jsem si nedala tu práci a nezafixovala a nevyprala jsem tričko po nanesení kontury, ale rovnou jsem malovala - viz bod 4.
Tento návod pro Vás stvořila a s motýlem se trápila :-): Andrea