Jaro je pro mě synonymem probouzející se přírody, kvetoucích stromů, a to především mandloní. Proč právě mandloní? Vždyť mandloně vyžadují teplo. Původní pravlastí mandloně obecné je oblast od Malé Asie po Írán a Afghánistán, odkud se pěstování mandloní šířilo jak na západ do Středomoří, tak na východ. Dnes se pěstuje ve všech teplejších oblastech světa. Všude tam, kde roste broskev, vinná réva a meruňky, dobře prospívá i mandloň. U nás se pěstuje již od 17. století na jižní Moravě v okolí Hustopečí. Je to jedna z nejstarších kulturních rostlin. Vědecké jméno mandloně Amygdalos je řecký výraz, který byl odvozen z asyrského ah-mygdala, což znamená mandle, mandlový strom, ale taky pěkný strom. Mandle byly v dávné minulosti cennou pochutinou, ale i lékem. Zmínky o nich nacházíme ve Starém zákoně. Pro antického člověka byla mandloň symbolem plodnosti. Ve středověku symbolizovala Mariino panenství a nanebevzetí. V Evropě zavedli sladkoplodé mandloně Řekové a Římané.
Bílými a růžovými květy obsypaná mandloň, která je v našich krajích jedním z prvních poslů jara, vypadá jako romantická nevěsta připravená na obřad. Však také v květomluvě mandloň říká: "Ráda bych se vdávala".
Jádra mandlí jsou velmi chutná, ale jsou sbíraná nejen pro potravinářské, ale i léčebné účely. Hořké mandle obsahují 40 až 50 procent oleje, velké množství bílkovin, cukr a jedovatý glykosid amygdalin. Ten se hlavně ve vlhkém prostředí a za působení enzymů ve slinách může změnit na smrtelně jedovatý kyanovodík. Smrtelnou dávkou může být už 10 hořkých mandlí. Ve sladkých mandlích je amygdalinu méně, o to víc je v nich cukru. Mandle mají stejně jako ostatní jádroviny vysokou energetickou hodnotu, ale také hodně vlákniny. Obsahují vitaminy B, B2, E a kyselinu listovou. Z minerálních látek obsahují mimořádně velké množství vápníku a hořčíku, také fosforu a draslíku, dále železo, zinek a sodík. Pojídání mandlí v rozumných dávkách zlepšuje koncentraci a posiluje paměť. Mandle jsou výbornou prevencí nemocí oběhové soustavy, infarktu, sklerózy, mají blahodárný vliv na srdeční činnost, snižují hladinu cholesterolu v krvi, posilují zuby a kosti. Doporučují se také v období rekonvalescence.
Součástí mnoha kosmetických přípravků, hlavně pleťových krémů je léčivý olej lisovaný za studena. Jemně rozemleté mandle slouží jako drsná složka v pleťových maskách a peelingu. Podobně ceněné je i mandlové mléko. Získáme ho tak, že oloupané sladké mandle roztlučeme v hmoždíři a postupně přidáváme po lžících vodu. Na roztlučené mandle potom nalijeme větší množství vody (až 1 litr) a hotové mléko slijeme do lahve. Mandlové mléko je tradičně považováno za posilňující nápoj.
Z hořkých mandlí se destiluje aroma. Sladké jsou součástí cukrovinek, bonbonů a pečiva, z mletých se přidáním cukru, vaječných bílků a alkoholu vyrábí marcipán. Pochoutkou jsou pražené a solené mandle. Mandličky jsou ovšem výborné i jako součást masných nebo rybích pokrmů.
Téměř pětihektarový mandloňový sad v Hustopečích je skutečnou raritou, je nejrozlehlejším v zemi a podle všeho i ve střední Evropě. Rozsáhlé mandloňové sady jsou nejkrásnější na jaře, kdy kvetou záplavou narůžovělých květů.
Nápad vysázet na našem území mandloně se rozvinul po 2. světové válce v roce 1948, kdy byly zastaveny dodávky mandlí ze Španělska, Itálie a Řecka. Komunistické vedení chtělo zbavit cukrovinkářský průmysl závislosti na západu a rozhodlo se plodinu pěstovat. Mandle z Hustopečí putovaly především do čokoládovny Zora Olomouc, ale i do dalších potravinářských zařízení. V době největšího rozvoje v šedesátých letech měly sady rozlohu přes 180 hektarů s 50 000 stromy. Postupně však byly nahrazovány více atraktivními meruňkami, až na konci 20. století zůstaly jen dva mal& eacute; sady s necelou tisícovkou mandloní a společnou rozlohou asi 4,5 ha. Dlouhodobé zanedbávání tohoto botanického skvostu však vedlo v některých předešlých letech k tomu, že mandloně nevykvetly a nepřinesly žádné plody. V roce 2007 byly z iniciativy města Hustopeče provedeny první zásahy k jejich záchraně a byly odborně ošetřeny stovky stromů. V současnosti jsou již mandloňové sady majetkem města. Lidé na radnici v Hustopečích si uvědomili, že i přes pokračující chátrání a zarůstání sadů představují mandloně zajímavý doplněk specifické krajiny v okolí města a mohly by se stát i turistickou atrakcí.
A tak nyní opět mandloně svými narůžovělými květy zvou mnohé místní obyvatele i turisty k prvním jarním výletům do krásné přírody v okolí Hustopečí.
U obou sadů jsou osázeny informační cedule a připravuje se realizace naučné stezky, jejímž hlavním lákadlem by byla rozhledna umístěná přímo v mandloňovém sadu, nad korunami stromů s výhledem na Pálavu.
Mandloňový sad v Hustopečích některými místními občany přezdívaný kalifornská pláň dnes protkávají cyklostezky. V těchto dnech začíná kvést a tedy se opět probouzí k životu.
A tak se opět jako každý rok těším na tu rozkvetlou nádheru, kterou nikde jinde neuvidím. Už zdálky nás sady zvou k návštěvě a bílá čepice na kopcích nad městem neznamená, že napadl sníh, ale že kvetou mandloně, a to už je tu opravdu jaro.
Maryen – čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz