Nadšená pěstitelka durmanů a datur, paní Jana Chytková, vám dnes prozradí něco o ničitelích těchto květin, své zahrádce a o současném rekordu nejvíce květů na jednom durmanu.
Proti jakým škůdcům je budou muset pěstitelé bránit? Jakými chorobami a škůdci jsou nejčastěji napadány?
Je to zvláštní, ale opravdu všem škůdcům chutná, i když je jedovatý. Pěstitelé se musí neustále bránit proti žravým a savým škůdcům, jako například mšice a svilušky, které si tyto druhy velice oblíbily. Proto doporučuji pravidelně ošetřovat, i když se domníváte, že se tam neusídlili. A je rovněž dobré co nejlépe zabezpečit rostliny proti plžům. Ti jsou opravdu nadšení, když tuto rostlinku najdou k večeři. Dále se mohou objevovat různé druhy brouků a kobylek, kteří se snaží pochutnávat si na listech. O jejich činnosti nás pak informují jen zbytky okousaných listů.
Druhy brugmansií jsou velice náchylné k virovým chorobám, proti kterým ovšem v současné době neexistuje všeobecně rozšířené léčivo. I tak převážná většina prodávaných rostlin je schopna s touto nemocí bezproblémově žít. Mezi další nemoci patří stejně jako u lidí rakovina, která dokáže zdeformovat nové narůstající výhonky. V tomto případě je lepší se s takovou rostlinou rozloučit. Podobně je nutné se zachovat, pokud objevíme na stonku hnědé či černé skvrny, naznačující houbové onemocnění šířící se pletivem rostlin.
U podobných případů pak pro záchranu můžete učinit jedině to, že postižené části preventivně odstraníte a sledujete zda se podařilo odstranit veškerou napadenou část. V horším případě rostlinu raději oželíte.
Jakými kousky se v současnosti chlubí vaše zahrádka?
Moje sbírka durmanů je zatím jen malá, ale letošní rok se nese ve znamení nových přírůstků. V mé zahrádce najdete asi třicet druhů brugmansií ve sbírce a celkově jich mám na zahrádce kolem osmdesáti, a to od malých a čerstvě zakořeněných až po velké dvoumetrové stromky. Vlastním druhy dostupné v naší republice a všeobecně se prodávající jen podle určení barvou a nelze u nich zjistit přesný název. Jsou to durmany s jednoduchým květem v barvě bílé, růžové a žluté, bílé s oranžovým nádechem, žluté s oranžovým krajem a také i blíže neurčenou rostlinku bílého durmanu s dvojitým květem. Zařadila bych mezi ně i nádhernou dvojitou růžovou brugmansii.
Ve své sbírce mám také pár mladých rostlinek vypěstovaných z dovezených semínek z USA. Jedná se o křížence rostlin: Brugmansia 'Miss B Havin' x Brugmansia 'Ecuador Pink', Brugmansia 'Peace' x Brugmansia 'Day Dreams', Brugmansia 'Ludgerś Windsong' x Brugmansia 'Lady Liberty', Brugmansia 'Painted Lady' x Brugmansia 'Adeline', Brugmansia 'Rubiline' x 'Lady Liberty'. A také asi 30 mladých rostlin kříženců z vlastních semen.
Nejkrásnější na tom je očekávání, až tyto rostlinky vyrostou a zvědavost jaké vlastně budou mít květy. Neplatí zde pravidlo, že budou podobat mateřským rostlinám. A tak se stejně jako mnozí jiní pěstitelé snažím mezi nimi objevit právě tu svou novou a jedinečnou brugmansii.
V současné době se mi kolekce rozrostla o dvanáct nových druhů. 'Brugmansia Angels Glamour', 'Apricot Queen', 'Double Apricot', 'Herrenhauser Garten', 'Herzenbrucke', 'Angels Proud', 'Axel Rose', 'Creamsickle', 'Lichtkönigin', 'Borner Gold', 'Dalenś Pink Amour', 'Joli'. V letošním roce plánuji ještě přírůstek přibližně dvaceti druhů rostlin od vyhlášených zahraničních šlechtitelů.
Máte mezi nimi květinu, co vás naplňuje pořádnou dávkou pýchy?
Velice ráda mám svou rostlinku Brugmansia candida 'Maya', kterou jsem si velice oblíbila. Je to asi pro to, že i když třeba ještě nekvete, neustále vytváří nádherné variace panašovaných listů a také se mi odměnila nádherným výhonkem, který měl všechny listy pěkně žluté. Opravdu úžasná kombinace barev a tvarů.
Vyskytuje se mezi nimi naopak některá, co potřebuje stále hodně trpělivosti a ne se ji dařit?
I taková se u mne najde. Je to žlutá malá sanguinea. Je to taková opatrná rostlinka, co si dává na čas s růstem. Její přírůstky jsou opravdu jen v řádu centimetrů a ohledně kvetení si dává na čas. A tak má své speciální místo na okně a opatrně ji chodím okukovat.
Můžete nám o nich prozradit nějakou další zajímavost, jež vás hned napadne?
První co mne napadne je to, že se mi na nich líbí, jak nám o sobě vždy všechno řeknou. Jen se stačí pořádně dívat. Chcete vědět, zda je vaše rostlinka dospělá a pokvete? Stačí se mrknout na stonek a tvar listů a poznáte to. Podíváte-li se na ni večer, zjistíte že jde spát a téměř všechny listy se přesouvají co nejvíce směrem vzhůru. A květy? No, to je přece úplná nádhera! Několik nocí se neustále otevírají a zavírají, jako by chtěli říci: „Vidíš, já si žiji svůj vlastní život.“
Na vašich internetových stránkách probíhala v roce 2008 fotografická soutěž květů durmanů a datur. Chystáte něco podobného i pro letošní rok?
Moje odpověď zní ano. I pro letošní rok se připravuje soutěž: Květy durmanů a datur 2009, kde se opět stanou porotou čtenáři internetových stránek a zúčastnit se může každý, kdo zašle fotografii rostliny svého durmanu či datury.
Nemusí se jednat jen o rostliny z vlastní zahrádky, ale i ty, které čtenáři a pěstitelé objeví u svých známých, na dovolené a podobně. Jde nám o zviditelnění krásy rostlin pro ostatní. Odměnou pro výherce bude opět rostlina durmanu. Vynasnažím se, abychom se pokusili s ostatními pěstiteli durmanů překonat rekord, zaregistrovaný v Pelhřimovské Knize rekordů, pod názvem - Nejvíce květů na jednom durmanu v ČR. Drží ho Jana Brumovská z Bludova. Vypěstovala z řízku zasazeného před dvěma lety okrasný durman s rekordním počtem jednosto devadesát dva květů. Rekord se do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidoval dne 6. října 2006.
Děkujeme za rozhovor!
Stránky Jany Chytkové věnované daturám a durmanům najdete zde: Durmany.cz
Čtěte také: Durmany a datury jsou jedovaté krásky
ChytráŽena.cz