Tento stálezelený keř má tmavě zelené kožovité listy, které mají žilky. Mladé stonky tohoto keře jsou červenohnědé, které časem tmavnou a dřevnatí. Keř je pěkně aromatický. Vykvétá brzy zjara drobnými žlutými kvítky. Tento hustě olistěný keř potřebuje k růstu slunečnou polohu, dobře propustnou půdu s dostatkem vláhy. Snáší i zastíněné stanoviště. Přes zimu umístíme vavřín do interiéru, skleníku nebo sklepa, kde je dostatek světla. K přezimování potřebuje teplotu kolem 15°C.
Pěstování vavřínu
Vavřín doroste do značné výšky také v květináči. Rostlinu můžeme pravidelně zastřihávat. Na venkovním stanovišti potřebuje dostatek vláhy. Má rád slunné stanoviště, ale snese i stín. Rostlinku dáváme na místo chráněné větrem.Vavřín se nemusí mnoho let přesazovat. Množí se jednoduše, řízkováním. Ve volné přírodě se listy vavřínu nedoporučují sbírat, protože může dojít k záměně s jinými jedovatými druhy vavřínu.
Bobkový list - aromatická bylinka
Magická síla vavřínu je známá od dob antiky. Byla symbolem slávy a vítězství. Také ho považovali za keř, který chrání proti různým nemocem.U nás se bobkový list používá především v kuchyni. K ochucení omáček a jako koření při přípravě masa a ryb. Také se používá do kořeněných likérů. Jako bylinku používáme odvar z bobkového listu, který je výborný na trávicí potíže. Výluh z bobkového listu se používá také ve vlasové kosmetice k oplachům vlasů, je účinný proti lupům. Olej získaný z plodů se používá při bolestech svalů a kožních problémech. Je výborný jako osvěžovač vzduchu a přidává se také do vonných aromatických směsí.
Tento stálezelený aromatický keř je pěknou ozdobou zahrad, teras, balkonů a také interiéru.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz