Těhotenství a mateřství je asi nejkrásnější a zároveň nejnáročnější období v životě ženy. Sama mám tři děti a radím podle vlastních zkušeností ostatním maminkám jak využívat pro zdraví bohatství naší přírody. Dnešní uspěchaná civilizace nás od přírody spíš vzdaluje a tak máme příležitost využít zvýšené citlivosti a vnímavosti „jiného stavu“ ke prospěchu svému i celé budoucí rodiny.
Je to jenom na nás ženách, jak pozitivně dokážeme prožívat tento neopakovatelný stav a předávat lásku svému děťátku i svým bližním. Rostoucí bříško nás nutí odložit těsné kalhoty spolu s mužskou aktivní rolí a obléci volnou sukni či šaty a stát se tak ženštější a mateřštější. Všímejme si, jak těhotným maminkám sluší jemné pastelové odstíny, které ženu zkrášlují a dělají dobře jejímu děťátku i vyvolávají u mužů galantnost a potřebu takovou ženu ochraňovat.
Stejně tak nás už v těhotenství naše miminko nabádá jíst co nejčistší přírodní potraviny, mezi které patří i bylinky. Pobyt v přírodě či na zahradě nás posiluje i uklidňuje a pomáhá naší psychice v tomto důležitém životním období. Našemu klidu a ženskému citu prospívají také tvořivé rukodělné činnosti jako je malování, korálkování, šití, pletení, tkaní, tvorba keramiky a mnoho dalších technik.
Jarní a letní „ženské“ bylinky
Bylinky to nejsou jenom horké čaje, které pijeme spíš v chladnějším období roku. Na jaře a v létě využíváme hlavně čerstvé bylinky ve formě osvěžujících nápojů připravovaných za studena, čerstvých zeleninových a ovocných šťáv a čerstvých bylin jako koření do jídel. Jaro a léto je také obdobím sběru většiny léčivých bylin a jejich dalšího zpracování na sirupy, oleje, masti, octy a sušení na zimu na čaje.
Pro letní nápoje za studena se hodí čerstvé bylinky a drobné ovoce: maliník – listy i plody, zajímavou chuť má nápoj z malin s několika lístky bazalky, jahodník lesní či měsíční - listy i plody, listy a květy kontryhele, listy meduňky, květy černého bezu a květy lípy, květy měsíčku, malé množství listů máty vonné či kadeřavé (nikoliv peprné), listy a plody rakytníku, plody borůvek, černých jeřabin – aronie nebo rybízu.
Nápoje si připravíme snadno rozmixováním čerstvých bylin či ovoce spolu s troškou čisté vody. Necháme louhovat 10 -30 minut a scedíme, doplníme další vodou podle potřeby a dosladíme medem, hroznovým cukrem či bylinným sirupem, podle chuti dochutíme citrónem. Nápoje lze připravovat i neslazené zeleninové: salátová okurka + kopr, okurka + lístek máty, maliník listy + kopřivy, listy čerstvého fenyklu a další. Tyto osvěžující nápoje pijeme v teplém počasí a mohou nám pomoci při těhotenských nevolnostech a nechutenství.
Další variantou jsou bylinné sirupy připravované z květů pampelišek, černého bezu, sedmikrásek, fialek, mateřídoušky, popence, listů máty, meduňky a dalších. Tyto sirupy z jarních a letních bylin uchováváme na zimu a přidáváme do čajů nebo do vody, chutnají zejména dětem a pomáhají proti kašli, nadýmání a dalším potížím. V létě si snadno připravíme i květovou vodu – nápoj pro víly. Čistou vodu k pití můžeme ovonět květy černého bezu, lípy, měsíčku, růže, levandule či mateřídoušky, které vložíme do skleněné nádoby s vodou a necháme je vodu prozářit svým blahodárným působením.
Těhotenské nevolnosti a zvracení na počátku těhotenství:
V těhotenství se často tělo samo brání zvracením proti nevhodným potravinám, které zrovna organismu neprospívají. Kterým potravinám je třeba se vyhnout: nadměrné spotřebě masa, všem uzeninám (obsahují toxické dusitany v řádově tisícinásobném množství než je limit u pitné vody. Dále plísňovým sýrům, všem chemicky konzervovaným a barveným potravinám, kávě, alkoholu a nadměrné konzumaci sladkostí a bílého cukru, nadměrné konzumaci tropického ovoce a to i džusů z něj a sušeného tropického ovoce. Při ranních nevolnostech může pomoci snídat celozrnnou obilnou kaši, müsli nebo obilnou či zeleninovou polévku místo tradičního pečiva.
Z bylinek proti těhotenským nevolnostem pomáhá: čaj z koprového semene, meduňky či ze zázvoru nebo zázvor kandovaný. Také homeopatické léky a aromaterapie může pomoci. Bylinné čaje k uklidnění nervů i zažívání: heřmánek, fenykl, anýz, mateřídouška, meduňka.
Čaje pro běžné pití: maliník, ostružiník a jahodník, sléz, růže, kmín, jablečné slupky, fenykl, anýz, roibos a banča. Při kašli: sléz a jitrocel.
Od čtvrtého měsíce a před porodem se doporučuje používat čaj z kontryhele pro zpevnění svalstva v podbřišku aby se zabránilo případnému potratu, po poradě s lékařem, a obden se provádí vlažná koupel z řebříčku.
Proč jíst sezónní a biopotraviny podle ročních období?
Stejně jako se v zimě jinak oblékáme než v létě, měli bychom respektovat rytmus ročního cyklu i v tom co jíme, abychom byli zdraví (nejen v těhotenství...) Pro maminky s malými dětmi vedu programy o zdravé výživě a bylinkách. Maminky se mě často ptají, co je tedy vlastně zdravé, když se všude píše něco jiného. Každý si musí najít svou vlastní cestu i stravu. Doporučuji jen to, co mně vyhovuje a co mám vyzkoušené. Po letech sbírání zkušeností náš rodinný jídelníček sestavený z jídel připravených z co nejčerstvějších surovin a pokud možno, doplněný něčím zeleným ze zahrady.
Dospěla jsem k závěru, že ta nejlepší strava pro všechny je taková, která byla připravená s láskou z domácích zdrojů a tou je strava pestrá a živá neboli bio. Udělat můžeme mnoho dobrého, vytvoříme-li svým dětem dobré stravovací návyky pro celý jejich další život. Když naučíme jíst zdravě od nejútlejšího dětství, předáme jim to největší bohatství = pevné zdraví.
Léčivé vůně pro těhotné a kojící maminky
Aromaterapie může pomoci těhotným zlepšit náladu pomocí příjemných vůní ovlivňujících psychiku a další zdravotní potíže. Asi nejoblíbenějšími ženskými vůněmi jsou levandule, růže, mandarinka a meduňka. Éterické oleje použitelné v těhotenství (nikoliv vnitřně): máta, levandule, citron, růže, mandarinka, pomeranč, zázvor, meduňka, jasmín, santal, bergamot, ylang – ylang, měsíček, kopr, TTO, vavřín. V těhotenství používáme éterické oleje velmi opatrně a jen ty, které nám opravdu příjemně voní, což se může v „jiném stavu“ značně lišit od obvyklého stavu.
Oleje používáme buď k masážím ředěné základním olejem, nebo k provonění místnosti pro lepší spánek, nebo do koupele, nebo k čichání na kapesníku například proti nutkání na zvracení – citron a vavřín. Poslední dobou se zabývám tvorbou keramických léčivých aromašperků, které sama ráda nosím. Právě v těhotenství mě uklidňovaly vůně nošené celý den na náhrdelníku, vybírala jsem si je podle nálady a potřeby.K masážím břicha proti strijím u těhotných a do koupelí používáme levandulový a růžový olej.
V těhotenství jsou nevhodné tyto éterické oleje: routa, pelyněk černobýl, zerav (túje), yzop, máta vodní, saturejka, dobromysl, tymián, hřebíček a skořice. Během prvních 4 měsíců těhotenství se nedoporučuje: bazalka, kafr, šalvěj, yzop, majoránka, myrha, rozmarýna, vavřín a fenykl. Levandule je nevhodná pro přímé vdechování z kapesníku, ale do masážních olejů, koupelí a aromatizaci místnosti lze použít.
Autor: Magdaléna Dobromila Staňková
autorka knihy Bylinky pro děti a maminky
Zdroj: Respekt k porodu.cz