Bylinky můžeme pěstovat kdekoliv na zahradě, balkoně či za oknem. Pěstování je většinou nenáročné, stačí trocha zeminy, slunce a pravidelná zálivka. V bylinkové zahrádce by neměla chybět majoránka, meduňka, libeček, bazalka, rozmarýn, oregano, tymián, petrželka a pažitka.
MAJORÁNKA
vyžaduje slunečné stanoviště, sklízí se několikrát do roka těsně před květem nebo v začátku květu. Seřezává se asi na pět cm. Používá se hlavně v kuchyni, např. do bramboráků, nádivek. Vývar z majoránky se přidává do koupelí na zklidnění revmatických potíží, čaj z majoránky se používá při nachlazení a bolestech hlavy.
MEDUŇKA
je mrazuvzdorná bylinka, může se proto pěstovat jako trvalka venku na záhonech, rychle se rozrůstá. Má krásnou, citronovou vůni, používá se do zmrzlin, pudinků, nápojů. U nás se spíše než v kuchyni uplatňuje hlavně při nespavosti, bušení srdce, podporuje trávení. Obklady z meduňky urychlují hojení zhmožděnin.
BAZALKA
je teplomilná bylinka, používá se hlavně do těstovin a na pizzu. Sklízí se několikrát do roka v počátku kvetení. Bylinka se silnými stonky se špatně suší, proto je vhodné lístky obrat a dát do sušičky nebo lístky nasekat a zamrazit. Bazalka působí dobře na ledviny a také proti zácpě.
PAŽITKA A PETRŽELKA
Pažitku můžeme pěstovat jako trvalku, je mrazuvzdorná a zjara vyrazí ze země jako první bylinka. Používá se jedině v syrovém stavu, jakékoliv tepelné zpracování ničí železo a vitamíny.
Petrželka - kudrnka je v našich podmínkách dvouletka. Dá se dobře pěstovat i v truhlíku nebo speciálním hrnci - petrželáku. Zmírňuje urologické potíže, prospívá ledvinám.
TYMIÁN
je letnička podobná mateřídoušce. Má výraznou vůni a chuť, používá se na ryby, zvěřinu, drůbež, i do sekaných mas. Využívá se při léčbě nachlazení, zánětů průdušek a na bolavé, revmatické klouby.
ROZMARÝN
je nádherně voňavá bylinka, výborná na pečené i grilované maso. Rozmarýn je dobrý na migrénu i oběhové potíže. Dokonce se přidává i do alkoholu.
OREGANO
neboli dobromysl je trvalka dorůstající až 60 cm. Sklízí se většinou dvakrát do roka, a to v plném květu. Suší se v polostínu ve svazečcích. Má pozitivní vliv na nervový systém a zmírňuje plicní choroby. Pomáhá proti kašli, má protizánětlivé účinky.
LIBEČEK
je silně aromatický, někdy se mu říká rostlinné maggi. Do jídel ho proto přidáváme až úplně na konci vaření. Je to trvalka, která dorůstá až dva metry. Je velmi léčivý, zlepšuje trávení, je vhodný při žaludečních a žlučníkových potížích, při artróze, čistí krev.
Černoušek – čtenářka
ChytráŽena.cz