Léto přeje milovníkům lesních plodů. Už jsme si pověděli o borůvkách, jahodách, ostružinách a dnes jsou na řadě maliny. Sladké, s jemně nakyslou chutí, které vždy rádi necháme pomalu rozplynout v ústech... Taky se vám už sbíhají sliny?
Maliny podobně jako ostružiny patří k nejchutnějšímu letnímu ovoci a těší se oblibě už spoustu let - jak dokazují archeologické nálezy, oblíbili si je již naši dávní předkové. Maliník má plazivý kořen a rychle se rozrůstá, je odolný a nenáročný, takže se mu daří i v podhorských a horských lokalitách. Maliník se vyskytuje ve dvou základních formách: lesní a zahradní. Lesní maliny jsou sice menší, ale aromatičtější. Vyšlechtěné zahradní maliny mohou mít kromě své typické barvy také barvu bílou, žlutou, světle růžovou až tmavou fialovou.
Využití malin v kuchyni je velmi široké a není třeba se o něm zmiňovat. Maliny jsou ovšem nejen voňavé a velice chutné - jsou také léčivé. Plody i listy obsahují celou škálu látek s příznivými účinky na zdraví:
- mají silné antioxidační účinky: obsahují silné antioxidanty kvercetin a kyselinu gallovou, které jsou známy svými protirakovinnými účinky, působí proti srdečně-cévním onemocněním, příznivě působí při problémech oběhového systému a projevům stárnutí,
- mají vysoký obsah vitaminu C, dále obsahují vitamin B7 a E,
- jsou zdrojem vápníku, zinku, železa, manganu, hořčíku, draslíku, mědi, fosforu, kyseliny listové, vlákniny...,
- jsou ceněny pro vysoký obsah kyseliny ellagové, která má i protizánětlivé účinky,
- působí antimikrobiálně, brání přemnožení určitých druhů mikroorganismů,
- působí proti průjmu, šťáva je dobrá na trávení,
- odvodňují, používají se jako doplněk při snižování nadváhy,
- doporučují se při revmatismu, kožních onemocněních, při cukrovce,
- jsou doporučovány také nemocným s Alzheimerovou chorobou.
Pro léčebné účinky se doporučuje konzumace minimálně tří porcí denně. Zmrazováním sice maliny přicházejí o 50 procent vitaminu C, neničí se ale jejich antioxidační vlastnosti.
Odvar z listů se dá užívat jako čaj nebo i zevně. Čaj se osvědčil při poruchách trávení, kašli, astmatu a k uvolňování křečí. Zevně se odvar používá při zánětech ústní dutiny, při bolestech v krku nebo kožních problémech.
Skladování malin:
Maliny bohužel podléhají velmi rychle zkáze - snadno se pomačkají a rychle zplesniví. Čerstvé vydrží na chladném místě pár hodin, nejvýše den. Je nevhodné uchovávat je při pokojové teplotě nebo na slunci. V lednici vydrží maliny den, maximálně dva. Při nákupu malin v supermarketech si dejte pozor, aby nebyly pomačkané, měkké nebo některé dokonce plesnivé a zkontrolujte, jestli na obalu nejsou známky vlhkosti.
Přeji vám sladké a zdravé mlsání. O porci vitaminů máte teď v létě snadno postaráno a ještě ušetříte třeba za doplňky stravy. Využijte toho, co příroda nabízí!
ChytráŽena.cz