Mamografie je nespolehlivá metoda vyšetření
Spolehlivost metody, pokud je prováděna ve specializovaných centrech, je přibližně 96%. Kromě pravidelné mamografie je však nutné, aby si své prsy každý měsíc ženy vyšetřovaly samy a v případě jakékoli změny poté navštívily svého lékaře nebo přímo screeningové pracoviště. Spolehlivost zjištění případného zhoubného nádoru je tak ještě vyšší.Mamografický screening by měl být prováděn každé dva roky, při vyšším riziku i každoročně. Doporučujeme však navštěvovat pouze akreditovaná screeningová centra, která jsou na problematiku chorob prsu specializována. Mezi ně patří i centrum v Berouně, které má spádovou oblast okresy Beroun, Kladno, Rakovník, Rokycany a Praha – západ. Díky snadné dostupnosti jej ale vyhledává čím dál tím více žen i z Prahy.
Mamografie může vyvolat rakovinu, a to buď stlačením prsu, nebo rentgenovým zářením
Pro provedení kvalitního vyšetření je stlačení prsu zcela nezbytné. Tkáň prsu je nutno rozložit tak, aby byly vidět jednotlivé struktury. Stlačení prsu ale v žádném případě nezraňuje, rakovinu nevyvolává a velké množství žen vyšetření ani nepříjemně nepociťuje. Přesto je vhodnější, aby se preventivní vyšetření provádělo v první polovině mentsruačního cyklu, kdy jsou prsy méně citlivé. Strach z rentgenového záření je zbytečný, dávka je u moderních přístrojů velmi malá a přínos zásadně převažuje. Je tedy možné vyšetření provádět v odůvodněných případech i každoročně, a to bez jakékoli obavy.Dle kanadské studie z roku 2014 je mamografie zbytečná
Tato zpráva se v roce 2014 objevila v několika českých médiích a podpořila tak obavy z mamografického screeningu u žen, které se k vyšetření nemohly odhodlat. Čeští odborníci však uvedli na pravou míru, že několik základních faktorů bylo ve studii vynecháno. Jednak poukázali na fakt, že studie byla prováděna v letech 1980-1985, kdy kvalita mamografických snímků ani zdaleka nedosahovala dnešních moderních přístrojů, a také dávka byla podstatně vyšší. Taktéž je nutné zmínit, že studie se zúčastnil pouze omezený vzorek populace a způsob, jakým byla studie organizována, byl při nejmenším neobvyklý. Výsledky tak mohou být v tomto případě považovány za zavádějící.Mamografický screening spolu se samovyšetřením prsu, případně doplněný vyšetřením sonografickým, jsou, co se týče prevence u žen nad 45. rokem života, jedinou spolehlivou metodou. Malý nádor je zpravidla možné zastavit a onemocnění úspěšně léčit. I v případě, že bude nález pozitivní, tedy ženy nemusí panikařit. Preventivní vyšetření by v každém případě mělo být samozřejmostí.