Humanitární mise česko-slovenské expedice neziskových organizací International Humanity a Bez mámy se do východní Afriky vypravila letos v srpnu. V průběhu necelých 3 týdnů poskytli dobrovolníci bezplatnou zdravotní péči asi 1000 pacientům a léky v hodnotě přibližně 5 miliónů tanzánských šilinků (TZS), zdravotnický materiál a laboratorní testy za více než 1 milión TZS.
„K nejčastějším diagnózám patřila malárie, zápal plic, střevní parazitární infekce a další infekční nemoci, ale relativně často se vyskytovaly i hypertenze a epilepsie,“ popisuje doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., účastník mise a předseda neziskové organizace International Humanity.
Cesta na místa humanitárních projektů v jižní Tanzánii a severní Zambii zabrala tři dny letadlem, autobusem a nakonec i terénním automobilem.
„První část mise jsme absolvovali v osadě Mahango, dále jsme poskytli pomoc nemocnici v Igogwe i v Mbeyi, i zdravotními centru Mbambwe v severní Zambii. V závěru mise jsme léčili pacienty v Hasambě a v Mshewe,“ vypočítává doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. Vedle zdravotního ošetření a poskytnutí léčiv nemocným pomohli dobrovolníci česko-slovenské expedice i dalším potřebným.
Chudé rodiny s dětmi trpícími podvýživou, nemocemi a sirotci dostali finanční pomoc na základní existenci, dále pak kojenecké jídlo, vitamíny, hračky a pro novorozence z rodin žijících ve vysokohorských oblastech i teplé oblečení. Další členové výpravy pracovali na finalizaci projektů výstavby sirotčince a další péče o sirotky. Ve městě Mbeya zůstal jeden z dobrovolníků, Jakub, jehož úkolem je instalace solárních panelů poskytujících vzácný elektrický proud a světlo.
Další projekty International Humanity pro jižní Tanzánii budou pokračovat v těchto oblastech: zajištění kojenecké výživy a multivitamínů pro podvýživené děti a poskytování léků pro nejchudší pacienty v Igogwe, Mshewe, Hasamba, Mbeya, Mahango, dále vytvoření podmínek pro dobrovolníky z Evropy pro práci se sirotky, výuku dětí předškolního i mladšího školního věku, lékaře a sestry a další dobrovolníky, kteří budou pomáhat při výstavbě sirotčince v Mahango a studny s dostatečnou kapacitou v suchých oblastech s cílem zlepšit možnosti pěstování plodin.
„Dalším cílem projektů IH je zařízení laboratoře pro základní diagnostiku nemocí v rámci dispenzáře v Mahango, zabezpečení potřeb místní komunity s cílem zajištění její udržitelné soběstačnosti a nezávislosti od další pomoci,“ uzavírá v doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
Zdroj: International Humanity.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz