Blíží se 1. září a váš malý budoucí prvňáček už „stříhá metr“? Pak je možná načase zvážit, co bude potřebovat a vyrazit na nákupy s předstihem, abyste se vyhnuli návalu u pokladen.
Aktovka – tu už má asi prcek v pohotovosti u postele, ale kdyby náááhodou ne... Vyberte aktovku s pevnými zády, lehkou a nezapomeňte na reflexní plochy – aby bylo dítě dobře vidět například na přechodu.
Složky na sešity – jednu větší (A4) a jednu menší (A5). Nezapomeňte také na obaly, ačkoliv ty pravděpodobně budete muset koupit později, až budete vědět, jaké velikosti máte pořídit – existuje jich skutečně nepřeberné množství. Chcete-li se připravit s předstihem, pak pořiďte obaly nastavitelné.
Penál – ten vyberte pořádně velký – alespoň dvoupatrový se spoustou místa na pera, tužky, pastelky, gumy, nůžky... Můžete už nakoupit i vybavení, ale tady pozor! Kupujte kvalitu! Není pastelka jako pastelka! (Ne že by váš mrňous potřeboval značkové profesionální kreslicí potřeby, ale u příliš levných pastelek se vám skutečně může stát, že téměř nebudou kreslit!) Pero byste měli pořídit takové, na němž je přímo uvedeno, že je vhodné pro prvňáčky. (Případně takové, které vám doporučí ve škole.) Pera pro malé děti jsou speciálně uzpůsobena jejich drobným ručkám a zatím neprocvičeným svalům. Totéž platí o nůžkách.
Nakoupit můžete také vodové barvy (pozor, některé barvy mohou být jedovaté – například anilinové), zde platí totéž, co u pastelek – nekupujte nejlevnější, často téměř nemalují, dále štětce (stačí 2 – malý kulatý a větší plochý), kalíšek na vodu (případně kelímek od jogurtu), barevné papíry, modelínu... Tyto věci (stejně jako papíry, sešity, písanky, pracovní sešity...) řada škol nakupuje pro žáky najednou, takže je mít připraveny nemusíte, nicméně doma se vám určitě i tak budou hodit.
Přezůvky – myslete na to, že v nich dítě stráví velkou část dne a to v létě i v zimě. Vhodné rozhodně nejsou gumové papučky ani tenisky. Nožička musí větrat, proto se většinou doporučují kvalitní cuklíky nebo uzavřené látkové papučky. Už v obchodě si vyzkoušejte, jestli nenechávají na podlaze černé šmouhy. A nezapomeňte také na pytlík na obuv!
Oblečení na sport – prvňáček bude potřebovat oblečení i obuv nejen do tělocvičny, ale také na hřiště: jedny boty na ven, jedny boty dovnitř (ty skutečně nepoužívejte jinde než v interiéru, případně je pak důkladně očistěte), tepláčky, mikinu, trička, kraťasy – vybírejte takové, ať se v nich dítě může volně pohybovat, jsou mu pohodlné a vám se dobře perou!
Obal na svačinu a láhev na pití – ano, můžete svačinku připravovat do sáčku a na pití použít malou PET láhev. Ale láhev i krabička přímo určené k mnohonásobnému použití se mnohem lépe udržují, vydrží tedy déle, udrží rovněž potraviny déle v optimální kvalitě a v neposlední řadě tak vyprodukujete méně odpadu.
Co nepatří do standardní výbavy, ale možná se vám bude hodit? Reflexní pásky - proužky na suchý zip, které se zapínají přes oblečení na paže a nohy a děti jsou tak lépe viditelné při přecházení silnice.
Když budete pořizovat výbavu pro prvňáčka, klaďte důraz na praktičnost!!! Například aktovky pro malé děti někdy sice působí poněkud „krabicózně“, ale prvňáček musí mít na baťůžku pevná záda, rozhodně mu tedy nekupujte klasický školní batoh, který je určen starším žákům, ani elegantní tašku přes rameno, která vychyluje tělo do strany. Budete překvapeni, jakou tíhu si vaše ratolest do školy denně naloží na záda! Určitě však při nákupu vezměte dítko s sebou – ať si společně s vámi vybere, budou to přeci jeho věci za vaše peníze, máte tedy do rozhodování co mluvit oba! :-)
Agrant – čtenářka
ChytráŽena.cz