Pokud necháte nákup na poslední chvíli, můžete na konci srpna za školní potřeby ušetřit. Ceny v tomto období totiž výrazně klesají. Myslete ale na to, že ne vždy je cena rozhodující. Správný výběr vás zbaví starostí po celý školní rok.
Podle jakých kritérií se řídit a čeho se u školních batohů vyvarovat? Přečtěte si několik rad, jak vybrat zdravotně nezávadnou školní aktovku (batoh) budoucím prvňáčkům a dětem školního věku. Kritéria se s rostoucím věkem mění.
1. Pevná, anatomicky tvarovaná záda
Časté nošení a manipulace s aktovkou (batohem) by pro vašeho školáka neměli být na obtíž. Vybírejte proto především batohy s pevnými, vypolstrovanými zády z prodyšného materiálu, které jsou anatomicky přizpůsobené tak, aby zajistily správné a zdravotně nezávadné formulování páteře u dítěte. Vyztužené záda a plastové hrany poskytnou neměnný tvar batohu. Pevné dno rovněž zajistí lepší stabilitu při stání na podložce a větší přehled o obsahu celého batohu. Před vlhkem a špínou batoh ochrání nožky připevněné na spodní straně dna.
2. Popruhy s optimálním nastavením
Popruhy batohů se nesmějí dotýkat krku dítěte, přesto by měly být dostatečně silné a široké - cca 4cm. Dbejte na to, aby vnitřní strana popruhů měla protiskluzovou úpravu a popruhy byly nastavitelné nejméně 70 cm. Důležité nepřestává být ani správné nošení batohu, tzn. s popruhy na obou ramenech.
3. Reflexní prvky pro bezpečnost v šeru a tmě
Bezpečnost dítěte v silničním provozu je na prvním místě. Pestré, reflexní prvky zvyšují viditelnost za denního světla a soumraku. Pokrytí reflexních proužků na aktovkách by mělo odpovídat předepisovanému minimu, a sice třicetiprocentnímu podílu fluorescenčních odrazových materiálů. S takto vybavenou aktovkou či batohem je dítě viditelné na pětkrát větší vzdálenost (už na 150 metrů).
Vysokou reflexi a bezpečnost nabízí jeden z nejefektivnějších vysoce viditelných materiálů na současném trhu - Reflexite. Jeho použití na popruzích, přispělo k zvýšení bezpečnosti pro děti. Signální a odrazové materiály jsou odolné proti UV záření a lehce omyvatelné vodou, není se třeba obávat nežádoucího zašpinění a snížené viditelnosti.
4. Nepodceňte váhu, dostatek přihrádek a design batohu
Váha batohu musí odpovídat věku a výšce dítěte. Vybírejte anatomicky tvarovanou konstrukci z odlehčeného hliníku o maximální hmotnosti 1200g. Myslete na to, že ani přeplněná aktovka by neměla vážit více než 10 % tělesné váhy dítěte. Výsledky výzkumů z oblasti dětské anatomie stále potvrzují, že nadměrná váha batohu trvale poškozuje a negativně ovlivňuje zdraví u dětí školního věku.
Krátké popruhy mohou zapříčinit zakulacené záda a nesprávné prohnutí v oblasti bederní. Obzvláště důležité jsou nastavitelné ramenní popruhy, které se optimálně přizpůsobí k výšce dítěte. Neslevujte ani ve výběru kvalitního a příjemného materiálu. Přínosem k lepšímu a zdravějšímu držení těla jsou měkká, polstrovaná záda z prodyšného materiálu. Jinak tomu není u ventilačních drážek na zádech batohů, které rovněž zajišťují cirkulaci vzduchu.
Vhodně zvolený počet přihrádek uvnitř aktovky ušetří malému školákovi čas. Zvlášť, když se jedná o pořádek, čistotu a kapsy na drobnosti. Dnes jsou běžně dostupné školní aktovky a batohy s organizérem na pera, s kapsou pro stravenky, pro mobil, MP3 přehrávač nebo IPhone. Neméně důležitý je celkový design batohu.
Děti si často vybírají batohy s potiskem oblíbeného hrdiny, postavičky nebo zvířátka. Nepodceňujte jejich výběr, i vzhled batohu totiž pozitivně ovlivňuje budoucí vztah dítěte ke škole. Nemluví-li vaše ratolest celé dny o něčem jiném, než o ponících nebo o závodních autíčkách, nezbývá nic jiného, než koupit batoh s koněm nebo s auty.
5. Boom letošního roku – kornouty pro prvňáčky!
Školní kornouty naplněné sladkostmi se opět vrací. Za dva poslední roky nebývale vzrostla poptávka po školních kornoutech pro prvňáčky. Trend, který Česká republika zažila poprvé a naposledy s filmem A zase ta Lucie (1984), je zpátky. K dostání jsou kornouty vyrobené z papíru nebo látky.
Látkové kornouty díky kvalitnějšímu materiálu vydrží déle a mohou se využít i při jiných příležitostech. Ať už kornout naplněný dárky vezmete na narozeninovou oslavu spolužáka nebo ho z recese věnujete k 18. narozeninám.
Co do takového kornoutu přibalit na první školní den?
Můžete je naplnit dárky, drobnými školními pomůckami nebo sladkostmi, které potěší nové kamarády i paní učitelku.
6. Doplňky, na které narazíte u kvalitních batohů
- nepromokavý potah (pláštěnka) - uchrání obsah batohu před nepříznivým počasím
- termofólie – na přední kapse uchovává jídlo před slunečními paprsky
- boční kapsy na láhev
- zapínání s odrazkou pro bezpečné uzavření batohu a jednoduchou manipulaci
- pogumovaná rukojeť pro časté uchopení - s odstupem od víka batohu na tloušťku ruky v rukavici
- pevné dno a nožky na spodní straně batohu – pro lepší stabilitu a ochranu před špínou
- pytlík na přezůvky
- karabina na klíče
7. Další školní potřeby
Ergonomické psací a kreslící potřeby
Ve snaze vybavit svoji ratolest na první školní dny co nejlépe, se mnozí rodiče uchýlí ke koupi penálu s plným vybavením. Ne vždy je to k užitku. I když vás barevné spektrum pastelek a tužek uchvátí, nenechte se zmást. Psací a kreslící potřeby se vyplatí vybírat důkladně. Základem jsou nelámavé, trojhranné tužky a pastelky. Tužku správně držíme třemi prsty, proto jsou ideální tři hrany, na které dítě automaticky přiloží prst. Usnadníte tím vytvoření správného držení psacích potřeb a dítěti nebudou prsty klouzat po tužce směrem dolů k papíru.
Dle rozhodnutí školy a požadavků jednotlivých učitelů základních škol, pořiďte školákovi psací pero. Především však zvolte pero s ergonomickým úchopem. V penálu by nemělo chybět pravítko – rovné i trojúhelníkové, guma, ořezávátko a průhledný štítek na rozvrh hodin. U penálů a pouzder zkontrolujte kvalitu a provedení zipů, sešití jednotlivých oddílů a pružnost poutek pro psací potřeby. Často se stává, že poutka nejsou dobře přišitá a psací potřeby se do nich těžce zasouvají.
Chytří pomocníci – peněženka a klíčenka pro školáky
S nástupem do školy dětem přibývají i nové starosti. K samostatnosti se přidává také zodpovědnost a péče o svěřené peníze, ať už se jedná o kapesné do školy, peníze na svačinu, na stravenky nebo o příspěvek na školní výlet. Děti je třeba vést už od začátku k pořádku, peněženka s několika vnitřními přihrádkami na bankovky a vnější kapsou na drobné je tomu příkladem. Peněženka s poutkem do ruky, kroužkem na klíče a zapínáním na zip je pro budoucího prvňáčka dostačující.
Myslete i na klíče. Snad každý z nás je už jednou hledal, většinou ve chvíli, kdy to nejméně potřebujeme. Děti na tom nejsou o moc lépe. Ideálním pomocníkem se jim stane klíčenka nebo přívěsek na klíče se jmenovkou.