Pozor na rozdíly v původu!
Blahodárné účinky česneku na naše zdraví byly prokázány již před lety. Zvyšuje zejména odolnost našeho organismu, bojuje velmi dobře proti virům, bakteriím, plísním i parazitům. Je také výborným pomocníkem při nachlazení, onemocnění dýchacích cest, zahlenění, pomáhá při odkašlávání nebo zmírňuje astma.
Díky silicím v sobě obsažených česnek také snižuje cholesterol a udržuje rovnováhu v trávicím traktu. Důležité je ale vědět, že ne každý česnek je stejný. Poměr silic v jednotlivých odrůdách z různých zemí se hodně liší, proto pozor, koho volíte jako pomocníka v boji s nemocí!
Česnek je v našich domácnostech součástí mnoha pokrmů. Lidé ho od pradávna pěstovali, aby se udržovali zdraví a v dobré fyzické kondici. V posledních letech se více debatuje o tom, zda-li kvalita nabízeného česneku na pultech obchodů je stejná, ať jde o česnek tuzemský nebo dovážený. A odpověď je jasná – český česnek v poměru silic a prospěšných látek vítězí!
V polovině devadesátých let bylo českého česneku všude dost, ale nikdo o něj nestál. Důvod byl prostý – lidé ho chtěli za stejné peníze, za jaké byl v té době k mání česnek čínský nebo španělský. Navíc v té době lidé dbali spíše na kvantitu než kvalitu, proto upřednostňovali importované odrůdy, jejichž hlavička obsahovala až patnáct stroužků, které šly od sebe velmi dobře oddělit.
Spotřebitelé v průběhu let naštěstí přišli na to, že česnek co do složení, chuti i obsahu prospěšných látek nic nenahradí. Proto se poptávka po něm začala znovu zvyšovat.
Na pultech obchodů může zákazník český česnek poznat od importovaných odrůd prakticky ihned. Jednotlivé hlavičky obsahují 5 až 8 stroužků a slupka je velmi pevná, vícevrstvá. Slupka může být čistě bílá, i zbarvená mírně do fialova. Tyto dva faktory by měl každý zákazník, pokud chce nakupovat ryze český česnek, brát v patrnost. Mnoho českých pěstitelů totiž množí odrůdy ze zahraničí. Na obalu pak deklarují zemi původu ČR, nicméně prodávají čínské či španělské odrůdy.
Na co používáte česnek VY ?
Zdroj, foto: Tesco