Pokud se v předvánoční nebo sváteční době vypravíte na Šumavu, nemusíte trávit čas jen v přírodě. Když zrovna nebudou optimální lyžařské podmínky a slunce se schová za těžká mračna, zkuste se vypravit třeba na netradiční zimní prohlídku hradu při svíčkách nebo se vydejte prohlédnout si jedinečný šumavský betlém.
„Šumava není jen krásná příroda, ale také území s bohatou historií a tradicemi. Návštěvníci se s nimi mohou lépe seznámit v Muzeích Šumavy v Železné Rudě nebo v Sušici, kde je před Vánocemi k vidění unikátní místní betlém,“ říká Jiří Mánek ze šumavského národního parku.
Sušický betlém zobrazuje Šumavu za starých dob, od klasické dřevěné architektury přes roubenky, šumavské statky a kamenné stavby až po historické klenoty jako je židovská synagoga v Sušici nebo papírna v Prášilech, které už dnes neexistují. Betlém je tvořen ze šesti úrovní, tvoří jej kolem třiceti velkých figur v popředí a přibližně 150 pevných a 150 pohyblivých figur zasazených do krajiny Sušicka. V krajině jsou vidět klasické dominanty Šumavy - hrady Rabí, Velhartice a Kašperk nebo rozhledna Svatobor. V betlémě se pohybuje celkem 35 objektů, jako jsou mlýnská kola a vory. Hlavní expozice v sušickém muzeu je kromě betléma věnována hlavně sirkařství a sklářským výrobkům ze Šumavy.
Na netradiční vánoční prohlídku se můžete vydat na hrad Rabí o víkendu v sobotu 17. prosince. Večerní prohlídky tohoto největšího šumavského hradu budou probíhat za romantické atmosféry při svíčkách. Návštěvníci se dozvědí zajímavosti o vánočních zvycích ve středověku a celý večer bude zakončen vánočním koncertem v hradní konírně.
O Vánocích se otevírají i brány hradu Kašperk. Od 28. prosince do 1. ledna můžete nasát kouzelnou atmosféru místa, kde se natáčela i oblíbená pohádka Anděl Páně. Zimní prohlídky budou doplněny divadelním představením, jehož hlavním tématem je letos výročí kašpersko-horské Zlaté stezky. Návštěvníci se díky tomu humornou formou seznámí s pohledem na dávnou historii vzájemných česko-bavorských vztahů a dozvědí se, co všechno způsobil Karel I., když nechal zbudovat novou středověkou "dálkovou obchodní silnici“ z Kašperských Hor do Bavorska.
V adventním období se na Šumavě koná také řada zajímavých adventních koncertů nebo klasických mší. Mezi nejzajímavější kostely, kam se na ně můžete vydat, patří opravená horská synagoga v Hartmanicích, kostel sv. Vintíře s unikátním skleněným oltářem a křížovou cestou v Dobré Vodě nebo kostel Panny Marie Pomocné v Železné Rudě.
Ve známém zimním středisku Železná Ruda je co dělat i bez lyžování. V místním Muzeu Šumavy se dozvíte řadu zajímavostí z historie místního sklářství a hamernictví, tradičního zpracování železa. Název toto řemeslo získalo od slova „hamr“, jak se říkalo mechanickému kladivu na vodní pohon, které bylo pro Šumavu tolik typické. Zajímavým exponátem jsou i umrlčí prkna připomínající dřívější zvyk při pohřbívání. Pokud nebožtík zemřel v zimě, byl uložen na prkno do chladného přístěnku a pohřben až na jaře, kdy bylo možné vykopat hrob. Prkno bylo po pohřbu opatřeno pamětním nápisem, případně i vyzdobeno řezbou a sloužilo jako památník zesnulého.
Až vyrazíte koncem roku na výlet na Šumavu a zrovna nebudete chtít strávit den na svahu, určitě si najdete jiný zajímavý program a rozptýlení. V těchto končinách nuda nehrozí ani v zimě.