Možná, že i vy máte doma jeden z tradičních karlovarských suvenýrů - "zkamenělou" růži. Já osobně růži nevlastním, z lázeňských suvenýrů dávám přednost Becherovce, ale moc dobře si pamatuji, jak jsem jako malé dítko tuto zvláštní věcičku okukovala ve vitríně při návštěvách u babičky. Ne že by se mi tolik líbila, ale tehdy jsem nechápala, jak může růže zkamenět.
No, ona vlastně není zkamenělá, ale vznikla tzv. pokameňováním (zvláštní slovo, viďte). A také nejde o normální původně "živou" růži, ale podkladem pro finální výtvor je růže z impregnovaného papíru.
Jednu karlovarskou kamennou růži, suvenýr od německého básníka a častého návštěvníka lázní, uchovává ve svých sbírkách i botanická zahrada v italském Palermu jako "La Rosa petriticata del signor Goethe" nebo též "Rosa del Goethe".
Jak pokameňování probíhá, můžete nejlépe vidět na prohlídkové trase karlovarským podzemím, která byla zpřístupněna v roce 2008. V zasklených skříních jsou nejrůznější upomínkové předměty skrápěny vřídelní vodou, až se na nich vytvoří hnědavý povlak z vřídlovce. Tento proces údajně trvá sedm až deset dní.
Při prohlídce podzemní chodby dále vidíme zajímavě zbarvené sintry a krápníky z vřídlovce a ukázku průřezu karlovarského potrubí, které usazeninami postupně zarůstá a tak je nutné ho čas od času vyměnit.
Z chodby vyjdeme ven na lávku, která vede při břehu těsně nad hladinou Teplé a můžeme si tak zblízka prohlédnout drobné krátery na dně říčky a horkomilné řasy.
Průvodkyně vás jistě upozorní i na sluneční hodiny, které se nacházejí na chodníku mezi halou a Vřídelní ulicí.
Exkurzní trasa není dlouhá, ale určitě bude příjemným zpestřením vaší návštěvy Karlových Varů.
Vstupenky zakoupíte v hlavní hale Vřídelní kolonády. Základní vstupné do podzemí je pro dospělé 80,- děti do 15 let 40,- Kč. Otevírací dobu doporučuji ověřit na stránkách www.splzak.cz (=Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád).
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz