Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 22.01. 2025
Dnes má svátek Slavomír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Slavonice - jedno z nejkrásnějších měst na hranicích jižních Čech

12. 11. 2011 | Česká republika
Slavonice jsou jedno z nejkrásnějších měst na hranicích jižních Čech a Rakouska. Pokud jste je ještě nenavštívili, rozhodně neváhejte a udělejte si výlet!

Toto město vzniklo zřejmě v 12. století. První písemná zpráva pochází z roku 1260. Slavonice byly původně osada a poté trhová ves, která patřila pánům z Hradce. Ve 13. století zde byl vytvořen podzemní systém, který sloužil jako odvodňovací a obranný.
Město bylo ovlivněno ve 14. století, kdy došlo k rozšíření starší opevněné kruhovité osady.

Ve Slavonicích se nacházejí dvě náměstí - náměstí Míru a Horní náměstí. Mezi nimi stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie s dominující městskou věží, která byla postavena v letech 1503-1549.
Barokní přibylová střecha pochází z doby po požáru v roce 1750.

Dodnes se zachovaly části městského opevnění a dvě ze tří bran.
Po 15. století bylo v okolí založeno mnoho rybníku. V 16. století Slavonice hospodářsky rozkvétaly a došlo k přestavbě všech domů na náměstích, které se dochovaly dodnes.
Domy mají sklípkové klenby, průčelí je s typickými štíty odvozené z italské renesance. Jejich stěny jsou zdobeny sgrafitovou výzdobou (psaníčka, ale i složitější figury).

Po roce 1600 stavby ustaly. Těžkým obdobím byla po město 30letá válka. V roce 1575 mělo město 156 měšťanských domů - z toho 18 na předměstí. Po roce 1624 bylo ze 164 domů 73 vypálených nebo opuštěných. O necelých 60 let později zdecimoval Slavonice mor.
27. března 1750 vypukl ve městě požár, který zničil 44 domů a velkou část obou náměstí i s věží.

Na začátku 20. století bylo vybudováno železniční spojení s Telčí a došlo k boření částí městského opevnění. Stará radnice byla nahrazena novou. Ke konci 50. let byly památky restaurovány.

V roce 1961 byly Slavonice prohlášeny městskou památkovou rezervací.

Kromě krásných domů můžete ve Slavonicích obdivovat i kašny a kostely.
Na náměstí Míru můžeme najít kašnu se sochou Madony, která pochází z 60. let 16. století. Na jejích stěnách jsou okosené výplně s reliéfem pětilisté růže a rostlinným dekorem. Pilířek uvnitř kašny nese mušlovitou mísu se čtyřmi chrliči. Soška Madony byla přidaná asi v roce 1667.
Druhou, o něco menší kašnu se sochou svatého Floriana, najdeme na Horním náměstí. Postavena byla v roce 1783. Barokní socha na ní představuje ochránce proti požárům.

Kostely ve Slavonicích jsou tři a kaple dvě. Nejznámější kostel je Nanebevzetí Panny Marie. Je to trojlodní gotický kostel, který byl založen v 1. pol. 14. století. Ve 2. polovině byly přistavěny boční lodi a jižní kaple Panny Marie (v ní jsou dochovány fresky). Počátkem 18. století byla přistavěna barokní kaple sv. Antonína a Panny Marie Bolestné po stranách trojlodí. Stavba městské věže byla zahájena v roce 1503. Dokončena byla roku 1540. Je vysoká 56,5 metrů. Po požáru v roce 1750 byl kostel upraven barokně, ale na počátku 20. století byl vrácen do původního slohu.

Špitální kostel sv. Jana Křtitele je jednolodní kostel. Byl postaven na přelomu 13. a 14. století.
Mylně byl považován za nejstarší stavbu ve Slavonicích. Několikrát vyhořel. Roku 1414 zde byl založen špitál po vzoru Jindřichova Hradce.

Třetí kostel se jmenuje Kostel Božího Těla. Tyčí se na opuštěném kopci nad městem.

Jak již jsem zmínila, kaple najdeme ve Slavonicích dvě. Kaplička sv. Jana Nepomuckého je barokní stavba z 18. století. Uvnitř je umístěna dobová plastika sv. Jana Nepomuckého s andílky. Hřbitovní kaple Svatého Kříže byla založena roku 1702.

Za zmínku ještě určitě stojí slavonické podzemí. Chodby se nacházejí 4-7 metrů pod zemí a jsou dlouhé celkem 1375 metrů.

Osvěžit se můžete na náměstí v několika restauracích nebo v samoobsluze. Mohu doporučit výbornou zmrzlinu v cukrárně, která sídlí v nejkrásnějším domě na náměstí Míru (určitě poznáte). Na informacích si můžete zakoupit turistické známky. Na náměstí, zejména o prázdninách, často probíhají různé akce – například přehlídky dobových kostýmů a zbraní.

V okolí Slavonic najdete další zajímavá místa k prohlídce. Pevnostní areál, Maříž, Landštejn, Dačice, Telč, Český Rudolec a podobně. Ale o těch zas někdy příště.


TaraDorizp - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Slavonice - jedno z nejkrásnějších měst na hranicích jižních Čech:

Slavonice - jedno z nejkrásnějších měst na hranicích jižních Čech
Slavonice - jedno z nejkrásnějších měst na hranicích jižních Čech
Slavonice - jedno z nejkrásnějších měst na hranicích jižních Čech
Slavonice - jedno z nejkrásnějších měst na hranicích jižních Čech
 
Čtěte také



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
ve Slavonicích jsme byli před lety..spíše projížděli...asi někdy zajedeme na déle...
Obrázek uživatelky
profil
Též doporučuji návštěvu Slavonic a České Kanady vůbecSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Trošku znám, navštívili jsme při kempování v Kunžaku-Zvůle.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles