Varianta b) byl Český Krumlov. Ten jistě všichni znáte - jezdí se sem na rodinné i školní výlety, na divadelní představení v unikátním divadle, vozíme sem zahraniční delegace, je zastávkou vodáků sjíždějících Vltavu... I my tu v minulosti při podobných příležitostech několikrát byli, prohlédli si zámek, grafitový důl, vylezli na blízkou Kleť..., ale stále jsem měla neodbytný pocit, že jsem Krumlov pořádně neprozkoumala a stále jsou uličky, kterými jsme neprošli a místa, která jsme nenafotili. V posledních letech navíc vznikla nová muzea a nové expozice přitahující naši pozornost.
Cíl byl tedy jasný: užít si Český Krumlov. Pěkně sami, v klidu, mimo hlavní sezonu a v době, kdy zde neprobíhají žádné oslavy a jiné masové akce.
Jako vhodný začátek pro seznámení s historickými prameny a souvislostmi jsme zvolili Regionální muzeum, které se nachází v nově opravené barokní budově bývalého jezuitského gymnázia. Výstava „Příběh města Český Krumlov“ mapuje 700 let dějin v obrazech a dokumentech, lze spatřit interiér barokní jezuitské lékárny, a co mě nejvíce zaujalo - unikátní keramický model historického jádra města.
V dobových dokumentech Regionálního krumlovského muzea nelze přehlédnout, že tradice vaření piva sahá k samým počátkům města a je důležitou součástí zdejší historie. Návštěva pivovaru či alespoň pivnice proto logicky do poznávacích toulek patří. Pivovar Eggenberg nabízí možnost exkurze, a hned vedle, v prostorách bývalých pivovarských lednic nad ležáckými sklepy, se nachází stylová restaurace s pivnicí a pivovarská prodejna s nabídkou všech druhů vyráběných piv značky Eggenberg. Mým favoritem je tmavý ležák s názvem Nakouřený Švihák :-)
V dalších dnech jsme se pak věnovali umění modernímu - a mnohdy vskutku svéráznému - v galerii Egon Schiele Art Centrum. Směřovala jsem sem hlavně kvůli sezónní výstavě Vrcholy módy: historie na podpatku, která vznikla ve spolupráci s Bata Shoe Museum, Toronto. Za zmínku stojí i zdejší kavárna na půvabném a klidném nádvoří muzejního komplexu.
Na co jsem se v Krumlově těšila nejvíce, bylo Muzeum - fotoateliér Seidel, otevřené v roce 2008. V Linecké ulici se dochovala, a byla citlivě zrestaurována, secesní budova s ateliérem, původním vybavením (fotokomora, stojany, opony, fotografické přístroje apod.) a rozsáhlým archivem cca 140 000 skleněných desek a negativů. Na jedinečném souboru dobových snímků z konce 19. a poloviny 20. století můžeme vidět památky i vesnice v pohraničí, které dnes již neexistují. V době dominujících digitálních fotoaparátů se mladší návštěvníci možná pozastaví nad tím, jak probíhala výroba klasické fotografie (a starší zavzpomínají :-)). V rámci expozice je vysvětlen též proces kopírování denním světlem, který byl užíván v dobách, kdy ještě nebyl zaveden elektrický proud. Seznámíme se s životem Josefa a Františka Seidela...
Zkrátka pokud je vám fotografování blízké, nenechte si prohlídku této ojedinělé technické a kulturní památky, kde na vás dýchne historie, ujít. Muzeum je otevřeno po celý rok od pondělka do neděle s výjimkou 24.12. a 31.12., se sympatickou průvodkyní zde strávíte zhruba hodinu.
Třešničkou na dortu krumlovských kulturních zážitků byla návštěva letos nově otevřeného Hradního muzea, které se nachází v tzv. Hrádku, což je budova pod zámeckou věží na II. nádvoří. Expozice seznamuje s představiteli rodu Rožmberků, Eggenbergů a Schwarzenbergů, dobovými interiéry i stovkami nově vystavených cenností z depozitářů. Nesmírně oceňuji, že prohlídka probíhá samostatně - průvodcovské texty v několika jazycích jsou k dispozici v každé místnosti (ev. lze v pokladně zapůjčit audioprůvodce) - a především: smí se tu fotografovat! Součástí expozice je i podle Karla Čapka "nejvěžovatější věž", na kterou vystoupáme po 162 schodech a která poskytuje krásný výhled na město a okolí.
Místa, která jsme chtěli tentokrát poznat, se téměř shodovala s nabídkou "Český Krumlov Card", která umožňuje návštěvníkům za výhodnou cenu navštívit tyto objekty:
- Zámek Český Krumlov: Hradní muzeum a zámecká věž
- Regionální muzeum v Českém Krumlově
- Museum Fotoatelier Seidel
- Egon Schiele Art Centrum
S kartou můžete vstoupit jedenkrát do každého objektu, lze ji čerpat max. 30 dní od prvního použití (za 1 den by se vše stejně nestihlo) a pro dospělého stojí 200,- Kč. Ušetříte tak 50 % z běžného vstupného.
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz