Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Beran - roční horoskop na rok 2025Beran - roční horoskop na rok 2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 04.04. 2025
Dnes má svátek Ivana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Venkovské muzeum Kojákovice

19. 05. 2012 | Česká republika
Rovinaté Třeboňsko s mozaikou rybníků, rašelinišť, rozlehlých borových lesů, bohaté na kulturní i technické památky, je krajem, kam se vždy na našich cyklotoulkách rádi vracíme. Protože patří k turisticky nejatraktivnějším oblastem v České republice, nebývá zde o návštěvníky nouze. Síť značených turistických a cyklistických tras i neznačených cest a pěšin  je však dostatečně rozsáhlá, takže s dobrou mapou a znalostí terénu můžete jezdit i tak, že žádné davy nepotkáte.

Tentokrát vyrážíme na okruh jižně od Třeboně. Poněvadž jsme ubytovaní v Břilicích, opouštíme obec po zelené značce směrem k Dunajovické hoře, ale hned na první křižovatce asi 500 m za obcí značku opustíme a neznačenou asfaltkou zamíříme kolem malebného rybníčku Červenka k jihu k bývalému statku Dvorce, (dnes penzion Dvorce). Nezajíždíme až k hlavní silnici, nýbrž ve statku zatočíme po polní cestě vpravo a po 1 kilometru dojedeme ke Venkovské muzeum Kojákovicekřižovatce se seníkem. Zde se opět stočíme k jihu, opatrně přejdeme frekventovanou silnici Třeboň-České Budějovice a mírně klesáme až ke Spolskému mlýnu s kapličkou a pilou.

U Spolského mlýna se na krátko setkáváme s okružní naučnou stezkou, která vede kolem rybníka Svět. Po ní se sem dá také z Třeboně dojet. A to buď po severním okraji rybníka Svět, což není pro cyklisty nejvhodnější, při vyšším stavu vody může být pěšina rozmáčená (či přímo pod vodou, viz přiložené foto) a v závěru pak vede rákosím a přes kořeny.  Lépe je jet po jižním břehu rybníka, zde ovšem musíme počítat se zvýšeným provozem cyklistů a chodců na hrázi a samozřejmě respektujeme, že po pískových cestách kolem Schwarzenberské hrobky se kolo vede.

Od Spolského mlýna pokračujeme pěknou cestou až do vesničky Spolí, kde se k nám připojí červená značka od Třeboně. Společně pokračujeme přes hráz Spolského rybníka a po břehu kolem chat.

Spolský rybník patří k nejstarším rybníkům v oblasti, později byl, jako mnohé další, upraven Jakubem Krčínem. Tehdy nesl jméno Nevěrný rybník. Jeho vody odvádí Spolský potok do rybníka Svět.

Při jedné z našich návštěv byla hladina Spolského rybníka zvýšena a vzhledem k plochému jižnímu břehu se tak pozemky kolem chat ocitly pod vodou. Chataři si mohli připadat jako v Benátkách a pro nás to znamenalo, že jsme neprůjezdná místa obcházeli křovisky a podávali si kola přes skalky a verandy u chat.

Venkovské muzeum KojákoviceDojíždíme do Mladošovic, kde červenou značku opustíme a vydáme se málo frekventovanou silnicí směřující do Chlumu u Třeboně. Po třech kilometrech přijíždíme do obce Kojákovice. Vesnice je vyhlášena jako vesnická památková zóna. Na mnoha statcích a chalupách  jsou zachovány a udržovány původní fasády selského baroka.

V centru obce je v budově bývalé školy infocentrum a expozice Venkovského muzea Kojákovice, přibližující život prostých venkovských lidí. Nářadí, náčiní a další věci používané v domácnostech před 100 lety doplňuje stálá výstavka regionálních řemeslných výrobků. Určitě zaujme např. výšivka z rybích šupinek. I obyvatele Kojákovic zasáhla v 19. století horečka vystěhovalectví do Ameriky, za chlebem, půdou a nadějí. Dlouhý je seznam těch, kdo odjeli hledat štěstí za oceán. I tomuto fenoménu, který vesnické prostředí jižních Čech v 19. století silně ovlivnil, je věnována část výstavy. Můžete se zde seznámit i s jednotlivými příběhy samotných emigrantů.

Po prohlídce pokračujeme přes vísky Hrachoviště a Cep, až k rozcestí U červeného kříže, od něhož nás modrá značka bezpečně dovede lesem až do Třeboně.

Pokud je hezky a chcete se vykoupat, můžete si zde udělat malou odbočku: od rozcestí U červeného kříže pokračovat dál po silnici a po 1,5 km odbočit na lesní cestu. Ta vás po dalším zhruba 1,5 km dovede k pískovně.

Cesta zpět do Třeboně po zmiňované modré značce nás přivede ještě k dalším zajímavostem. Především je to Zlatá stoka, vodní kanál napájející rybniční soustavu, vybudovaný Štěpánkem Netolickým. Více informací o technické dokonalosti tohoto díla a jeho využití naleznete na některé z informačních tabulí nebo ve stálé expozici Třeboňsko - krajina a lidé, v areálu zámku v Třeboni. Vřele doporučuji!

Poté, co po můstku přejedete Zlatou stoku,  pečlivě sledujte odbočky z cesty směřující vlevo. Zhruba po 300 metrech je zde pěšina, kterou se dostanete k aquaduktu. Zlatá stoka zde překonává níže položenou Podřezanskou stoku.

Pokud jste tudy nejeli už ráno, můžete si před dojezdem do Třeboně u hráze rybníka Svět odbočit k Schwarzenberské hrobce.

Popisovaná trasa měří zhruba 43 km, s odbočkou k pískovně pak o 6 km více.

Doporučená mapa: KČT 75 - Třeboňsko a Horní Lužnice nebo Shocart 161 - Třeboňsko.

IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
moc pěkné, dobrodružné, úsměvnéSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
a krásná krajina,moc lákavá,moc hezké fotečky....jen ten čas a penízky mi chybí, jinak bych se tam hned rozjela...Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Zas som sa prostredníctvom tvojho článku a pekných fotiek dostala do miest, kde som nikdy nebola.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles