Indické muzeum záchodů
Sulabh International Museum of Toilet představuje historický vývoj záchodů a najdete ho v Novém Dillí. Zakladatel Dr. Bindeshwar Pathak (narozen 2. dubna 1943) měl hned několik důvodů k otevření muzea. Mělo by vzdělávat studenty, poskytovat informace z historie v designu, materiálech a technologiích odborníkům a pomoci zdravotním expertům učit se z minulosti a vyřešit problémy v hygienickém sektoru. Zvláště ženy trpí z nedostupnosti toalet. Dokonce dnes 110 milionů indických domů nemá žádný záchod.
Na návštěvníky čekají desítky toalet různých barev a tvarů, nočníky, bidety a klozety ukazující detailní vývoj v hygieně od 10. až do 21. století. Spatříte luxusní záchody ozdobené květinami, delfíny, navržené v podobě kazety na knihy, či repliku trůnu krále Ludvíka XIII. Ten neměl zábrany si odlehčit i během audince díky toaletě zabudované na královském místě.
Dům s rakvemi
Národní muzeum pohřební historie v Houstonu (Texas) se nachází na 415 Barren Springs Drive. Bylo postaveno k poctě nejdůležitějších kulturních rituálů. Jedna místnost je určena pro muzejní exponáty, zbytek budovy slouží k setkávání a pro třídy pohřební školy. K významným exponátům patří samozřejmě pohřební vozy a rakve. Zajímavě vypadá rakev s ventilací, skleněná rakev postavená ze stejně zelenavé barvy jako staré lahve od Coca Coly, nebo rakev pro tři. Tu vyrobili v roce 1930 pro pár v Durango, který se snažil zabít potom, co zemřelo jejich dítě. Neudělali to. Ozdobu sbírky činí kolekce ručně malovaných rakví z Ghany – největší sbírka mimo Afriku. Vystavované pohřební exempláře prý dosud všechny fungují.
Další muzea mrtvých a pohřbů
Z muzeí podobného zaměření můžete navštívit například také Pohřební museum ve Vídni. Uvidíte pohřební vozy, uniformy, rakve, urny a fotografie ukazující historii pohřbívání. Dva metry pod zemí najdete muzeum pohřbívacích zvyklostí ve Springfieldu (Illinois). V Paříži (plaza Denfert – Rochereau) navštivte až morbidní katakomby. Začaly vznikat již ve starověku, kdy Římané dolovali kamení. Od roku 1780 sem ukládají lidské ostaky ze zrušených a přeplněných hřbitovů. Do roku 1814 již byly do katakomb umístěny ostatky více než šesti milionů lidí. V současnosti mají několik set kilometrů chodeb v hloubce 20 metrů pod Paříží a asi 2 km jsou zpřístupněny návštěvníkům. Miliony koster a lebek jsou uspořádány do různých obrazců a dobře nasvíceny.
ChytráŽena.cz