Ve spolupráci s doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D., epidemiologem přinášíme seznam destinací, ve kterých aktuálně hrozí zdravotní riziko nebo řádí epidemie.
Bali - epidemie vztekliny
Na turisticky oblíbeném ostrově Bali i přes intenzivní snahu místních úřadů řádí epidemie vztekliny, kterou přenáší hlavně toulaví psi. V posledních měsících bylo zaznamenáno již 80 případů úmrtí na tuto nevyléčitelnou nemoc. Proti nemoci existuje očkování.
Indie - epidemie horečky dengue a chikungunya
V Indii propukla epidemie horečky dengue a chikungunya, kterou přenáší komáři. Obě nemoci se projevují vedle zvýšené tělesné teploty zejména silnou bolestí svalů a kloubů, která může někdy přetrvávat i několik týdnů. Pacient je ve většině případů připoután na lůžko. U horečky dengue navíc při opakované infekci jiným typem viru dengue hrozí i příznaky krvácivé hemoragické horečky.
Obě infekce se vyskytují po celém světě v subtropických a tropických oblastech v návaznosti na intenzivní dešťové srážky, po kterých zůstává volně stát voda na venkovních prostranstvích. Očkování neexistuje, jedinou prevencí je používání repelentů a moskytiér.
Indie – epidemie japonské encefalitidy
Japonská encefalitida je závažné onemocnění přenášené bodavým hmyzem, které v teritoriu od jižního Pákistánu a jižního Nepálu až po východní Čínu, Filipíny, Vietnam a Indonésii ročně usmrtí až 5 tisíc lidí. Proti nemoci existuje očkování, preventivně se také doporučuje používání repelentů a insekticidů.
Sierra Leone – epidemie horečky Lassa
Horečka Lassa patří do stejné skupiny infekcí jako obávaná hemoragická horečka Ebola. Obě nemoci mají možné smrtelné následky, jsou přenášeny hlodavci a mezi lidmi tělesnými tekutinami. Proti nemoci neexistuje očkování.
Zimbabwe – epidemie spalniček
Spalničky jsou, podobně jako plané neštovice nebo chřipka, vysoce infekčním onemocněním přenášeným vzdušnou cestou. U všech tří nemocí hraje klíčovou úlohu v prevenci očkování.
Zdroj: Očkovací centrum Avenier
Vendi V.
ChytráŽena.cz