Žloutenka typu A je infekční virové onemocnění, kterým nejčastěji v České republice onemocní děti. Očkování proti ní nepatří do povinného očkovacího kalendáře, a proto o poskytnutí této nadstandardní ochrany rozhodují spolu s lékařem rodiče.
Přibližně třetinu pacientů se žloutenkou typu A u nás tvoří děti. Podle statistik Státního zdravotního ústavu jí onemocnělo v letech 2009 i 2010 více než 300 dětí ve věku 1 – 9 let, přičemž celkem v tomto období onemocnělo 1104, resp. 862 osob. Nejčastěji k nákaze tímto typem žloutenky dojde pozřením viru v jídle či nápoji. K přenosu viru žloutenky typu A však stačí, aby se dítě dotklo úst rukama, ve kterých drželo virem kontaminovaný předmět.
„Virová hepatitida A se může šířit velmi rychle a právě děti představují skupinu, která je vůči tomuto onemocnění více vnímavá a nakazí se častěji. Až u poloviny dětských pacientů se přitom nemusí objevit charakteristické zežloutnutí kůže a nemoc může být mylně zaměňována například s chřipkou nebo jinou virózou. Diagnostikovat hepatitidu A může jen lékař“, říká MUDr. Stanislava Šimková, primářka Infekčního oddělení.
Viry se rychleji a snadněji šíří v kolektivech - právě v nich se děti často sdružují. Infekce se může šířit nejen ve škole či školce. Starší děti jezdí rády na výlety a tábory, kde dodržování hygieny a podmínky stravování nebývají vždy standardní. Umývárny i jídelna bývají obvykle sdíleny hned několika desítkami dětí, což představuje pro šíření infekčních nemocí,
vč. žloutenky typu A, ideální prostředí.
Nakazit se žloutenkou typu A mohou ale děti i pod bedlivým dohledem rodičů. Výjimkou totiž nejsou ani případy, kdy se děti i dospělí vrátí se žloutenkou z dovolené. Nemalá část nakažených si tuto nemoc přiveze z oblíbených destinací, jako jsou Chorvatsko, Turecko nebo Slovensko.
Účinná ochrana – očkování
V České republice je na trhu nová vakcína. Jedná se o jedinou u nás dostupnou vakcínu, která byla vyvinuta speciálně pro děti od 1 roku do 15 let. Vakcína se podává ve dvou dávkách. První ve zvoleném termínu, druhá kdykoliv v období od 6 do 12 měsíců po první dávce. Účinky očkování nastupují 2 – 3 týdny po první dávce. Při aplikaci obou dávek podle uvedeného schématu trvá ochrana proti žloutence typu A nejméně po dobu 25 let.
Zdroj: GSK.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz