Syndrom turistické třídy představuje typické oběhové obtíže, které vznikají při dlouhodobém pobytu ve stísněném prostoru, především u cestujících v letecké přepravě. Sedadla tzv. ekonomické či turistické třídy nejsou příliš velká, pohodlná a nenabízejí dostatek volného prostoru pro nohy.
First class pro vaše žíly
Když už vznikne krevní sraženina…
Při dlouhém sezení tedy dochází k tzv. městnání krve a k riziku jejího srážení. Za hlavní rizikový faktor pro vznik krevní sraženiny se považuje dlouhá nehybnost nohou. Riziko zvyšuje i nedávný chirurgický zákrok, srdeční infarkt, mozková příhoda, nádorové onemocnění, nadváha nebo kouření. Náchylnost krve k vyšší srážlivosti může u vnímavých žen a dívek zvyšovat i hormonální antikoncepce.
Pokud taková sraženina (trombus) vznikne, může to mít zásadní dopad na zdravotní stav pacienta. Pokud se totiž uvolní a dostane se do krevního oběhu, může ucpat některou z cév. Mezi nejvážnější komplikace trombózy pak patří embolizace plic.
Kašel může signalizovat vážný zdravotní problém
Embolizace, a to nejen plic, se léčí trombolytiky (léky rozpouštějícími trombus) a antikoagulační léčbou. Při ní se podávají látky „ředící“ krev a tím se zabraňuje opětovnému vzniku trombu.
Vyhněte se trombózám – jde to!
Cest, jak se při cestování trombózám vyhnout, je několik:
- Cestující, kteří cestují v letadle a kteří patří do některé z rizikových skupin, by měli mít volný, netísnící oděv a měli by každých šest hodin vypít alespoň jeden litr tekutiny.- Striktně se však nedoporučuje požívání nápojů obsahujících jakékoliv množství alkoholu.
- Naopak je žádoucí se během cesty několikrát projít nebo alespoň procvičit nohy.
- Stejně tak se vyplatí si při sezení sundat těsné boty.
- Cestující, kteří trpí křečovými žilami, by neměli zapomenout na elastické punčochy.
- Možností je i vzít si před cestou jednu tabletu acylpyrinu, který dokáže krev „zředit“ a tím zabránit jejímu srážení.