Varovné příznaky onemocnění
Nejčastěji se nemoc projevuje v dolní končetině, a to až v 90 % případů. Noha je bolestivá, někdy oteklá, při postižení povrchových žil i zarudlá a proteplená. Jedná se o jednostrannou bolest a otok pouze v jedné končetině. Při projevu příznaků je nezbytné co nejrychleji vyhledat lékaře. Zanedbání může mít fatální následky.
V čem spočívá prevence na cestách?
Pokud jste trombózu neměli, dbejte před a během cesty na dostatečný přísun nealkoholických nápojů, průběžně cvičte s dolními končetinami. Kdykoliv máte příležitost, projděte se. Jestliže se u Vás v minulosti již tromboembolie vyskytla, je důležitá prevence formou injekce nízkomolekulárního heparinu (LMWH), a to vždy před cestou. Pokud pacient po prodělané trombóze souběžně s cestováním podstupuje antikoagulační terapii Warfarinem, v tomto případě injekce nutná není. Každopádně i zde platí doporučení jako v prvním případě, tedy před a během cestování dostatečný přísun tekutin a cvičení s dolními končetinami. Prevencí tromboembolie je také zdravý a aktivní styl života s dostatkem pohybu včetně dodržování pitného režimu a vyvarování se obezitě.
Pomozte pacientům, kteří prodělali tromboembolickou nemoc
Nadační fond AQUAPURA manželů Pavla a Moniky Staňkových se jako jediný v ČR zaměřuje na zvýšení kvality péče poskytované pacientům s tromboembolickou nemocí. Dovybavuje především hematologická oddělení nemocnic lékařskými přístroji a speciálními laboratorními sety, které usnadňují monitorování krve pacientů na antikoagulační terapii.
Pomáhat prostřednictvím nadačního fondu AQUAPURA můžete i Vy zasláním finančního příspěvku na bankovní účet nadačního fondu s číslem: 246 101 055 / 0300.
Pro více informací navštivte www.aquapura.cz.