Český dokument - Cesty do neznáma
Šamani odcházejí
Technický pokrok a bezhlavý hon za „růstem růstu“ způsobily, že bílá civilizace začala ignorovat znalosti, které získávaly přírodní národy ve tvrdé škole tisíciletých zkušeností. Přírodní společenství byla řízena a ovlivňována mytologií. Mnohým z nás se zdá, že mýty jsou pro technickou společnost primitivní a nepotřebné.Ale střepy kultur, žijící dosud v souladu s přírodou, jsou toho názoru, že rozvinutý svět musí znovu objevit ty nemateriální hodnoty, které umožňují rovnováhu mezi světem vnějším a světem vnitřním. Jen to umožňuje porozumět například tomu, že každá zjevná výhoda, má i svoji nevýhodu, a že je nutné, ve svých touhách a přáních, přijmout určitá omezení. Co je to jiného než trvale udržitelný přístup k životu? Přírodní národy vědí, že s přírodou musí spolupracovat a mohou ji jenom usměrňovat, nikoliv ničit a znásilňovat (viz. rozdíl kolonista - indián při řešení stejných problémů).
O tom všem hovořil režisér Pavel Bezouška, který se bezmála 40 let v České televizi věnuje ekologickým otázkám s amazonskými šamany v Brazílii a Peru.
Výpovědi šamanů jsou ilustrovány nejen jejich obřady a rituály, ale také konkrétní sondou do jejich umění, ať už jde o léčitelské schopnosti, vstup do paralelních světů, nebo, současné vědě nepřijatelné, schopnosti např. volání deště, či likvidace soupeře rituálním obřadem.
J.F.:
Dokument o podivuhodné každodennosti přírodních národů, který natočil režisér Pavel Bezouška, se odehrává mezi indiánskými kmeny v Brazílii. Soustřeďuje se na činnost tamějších šamanů, kteří působí jako úspěšní léčitelé i jako uznávané duchovní autority. Zachycuje jejich praktiky, jež kontrastují s běžnými civilizačními zvyklostmi a jsou založené na pokorné koexistenci člověka s divokou přírodou. V úvodních pasážích líčí tradiční slavnosti, v nichž dominují místní ženy. Popisuje funkci léčivé žáby "kambo", kterou šamani chytají a s jejímž slizem pak provádějí kuriózní "očkování".Další pasáže vysvětlují význam psychotropní liány, jež roste poblíž míst výskytu koky. Upozorňuje na fakt, že extrakty z této rostliny ovlivňují lidskou psychiku a fungují při léčbě drogových závislostí. Další kapitola popisuje bolestivý rituál, v němž figurují žahaví mravenci. Ukazuje jejich komplikovaný sběr i vlastní obřad, který podstupují místní mladíci a jenž vede k jejich odolnosti vůči nemocem. Jeden z místních šamanů vypráví o tom, jak se zvláštní dovednosti získávají od předků a jak se předávají jeho následníkům. Zmiňuje se o tom, že pomocí přírodních extraktů a magických rituálů dokáže léčit rakovinu i AIDS.
Svědectví o pralesních komunitách cituje slavný Sokratův výrok "Vím, že nic nevím". Přerůstá v úvahu o tom, že šamanské praktiky jsou rozumově neuchopitelné, přesto však pozoruhodně fungují. "Šamani odcházejí a my ani nevíme, že nic nevíme," zazní v epilogu snímku jako parafráze zmíněné sentence. Dokument, jehož komentář namluvili Jana Stryková, Pavel Soukup a Matěj Hádek, nabízí nevídané záběry exotických rostlin, živočichů i příslušníků domorodých kmenů. Apeluje na toleranci vůči magické přírodě i zázračně disponovaným šamanům, nedotčeným agresivní civilizací.
Vysílání: 02.6., 20.05 hod., ČT2
Opakování: 06.6., ČT2., 09.6., ČT2