Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 18.12. 2024
Dnes má svátek Miloslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Cévní věk a jeho měření

25. 11. 2020 | Péče o tělo
Cévní věk se může od toho kalendářního i dosti zásadně lišit. Cévní věk zvyšují právě ty stejné faktory jako kardiovaskulární riziko, čili vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu v krvi, nadváha, dále kouření a cukrovka. Tyto rizikové faktory, resp. proces stárnutí cév, lze zpomalit, zastavit či dokonce částečně zvrátit pomocí pravidelného užívání léků, nebo změnami v životosprávě anebo kombinací obojího. Záleží na konkrétním stavu konkrétního pacienta.

Samozřejmě čím dříve se podaří záchyt rizikového pacienta, tím lépe. Při včasném odhalení stačí třeba jen upravit životní styl. Rychlost stárnutí cév totiž závisí na době, po kterou jsou cévy rizikovým faktorům vystaveny a na intenzitě jejich působení. Čím více rizikových faktorů na cévy působí, tím se celý proces jejich stárnutí urychluje. Ve stěnách cév se ukládá cholesterol, výsledkem je jejich zvýšená tuhost a zvápenatění, které vedou právě k srdečněcévním chorobám.
Tento proces urychluje nezdravá strava, nedostatek pohybu, zvýšený příjem soli, kouření a více než mírná konzumace alkoholu.

nemoci srdceNemoci srdce, zhoubné nádory a onemocnění mozkových cév jsou dlouhodobě příčinou více než  60 % úmrtí všech Čechů, přičemž právě srdeční choroby jsou nejčastější příčinou smrti vůbec.
Přitom lze z velké části těmto chorobám předcházet zdravým životním stylem. Sice se počet zemřelých na srdečněcévní choroby za poslední dekády snižuje, na druhou stranu se ale zvyšuje počet ohrožených pacientů - lidí s vysokým krevním tlakem, se zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi a obézních pacientů. Přičemž právě vysoký krevní tlak a zvýšená hladina cholesterolu v krvi patří mezi faktory zvyšující tzv. kardiovaskulární riziko.

Pro snížení tzv. kardiovaskulárního rizika je zcela zásadní osobní postoj pacienta, tedy do jaké míry pacient na své léčbě spolupracuje. Správné poučení pacienta o jeho léčbě, ale i o rizicích, kterým se vystavuje, pokud nebude dodržovat nastavenou terapii, spolu s motivací k dodržování režimových opatření jsou nedílnou součástí úspěšného léčebného procesu.


Za chyby v prevenci zaplatíme později …


Na trhu je k dispozici velké množství přípravků s omega-3 polynenasycenými mastnými kyselinami, ne vždy se však jedná o přípravky ve farmaceutické kvalitě s dostatečným obsahem EPA a DHA.  Většinou se jedná o měkké želatinové tobolky s obsahem rybího oleje, ve kterém jsou zastoupeny EPA a DHA právě v různém množství. Někteří výrobci někdy až zavádějícím způsobem uvádějí množství EPA a DHA např. ve 3 tobolkách namísto v jedné nebo jej uvádějí procentuálně ve vztahu k množství rybího oleje. Doporučujeme tak velmi pečlivě hlídat konkrétní obsah zdraví prospěšných EPA a DHA v jedné tobolce k celkovému obsahu rybího oleje a snažit se dosáhnout jejich co možná nejvyššího poměru. V souladu s tímto pravidlem vyšší obsah, vyšší přínos, se doporučují přípravky s obsahem 840 mg EPA a DHA v 1 tobolce.

Zdroj, foto: lékárny Nympharm


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !