Takto by mohlo znít motto, které probleskne hlavou při přečtení názvu Paleolitická dieta. Upřímně, pokud byste vyrazili hledat mamuty, zhubli byste určitě, jelikož by vás čekala mnoho kilometrů dlouhá výprava, která by nejspíš ani neměla žádný výsledek - tedy živého mamuta. V době kamenné však neexistovali jen mamuti, ale i mnoho jiných zvířat a plodin, které můžeme nalézt kolem nás i v dnešní době. Podstatou této diety je ale především konzumace syrových potravin, protože tepelná úprava byla v tehdejší době spíše výjimkou.
Propagátorem paleodiety je především gastroenterolog Walter L. Voegtlin, díky kterému se stala rychle populární. Fanoušci této stravy tvrdí, že lidé dříve neznali, co je to rakovina, cukrovka, mrtvice nebo vysoký tlak, a proto se navracejí k jejich jídelníčku.
Pokud byste chtěli takovou dietu vyzkoušet, bude třeba z vašeho jídelníčku vyškrtnout jídla jako obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky, sůl, rafinované cukry, mouku, kávu a alkohol. Naopak byste měli začít jíst ovoce, zeleninu, maso (především zvěřinu a libové maso), vnitřnosti, ryby, vejce, houby, ořechy, med, sušené ovoce a v malém množství i přírodní olej. Jako zdroj tekutin je vhodná voda nebo bylinkový čaj. Celkově by tato strava měla obsahovat až 65 % jídla živočišného původu a 45 % rostlinného původu.
Z příkladů jídelníčků vyplývá, že v jídle by mělo být až 58 % tuků a velké množství bílkovin, což je podle mého názoru pro člověka dnešní doby příliš. Tím, že ušetříme spoustu cukrů, které jsou v posledních letech konzumovány ve velkém, sice svému tělu pomůžeme, ale nahradit ho nadměrným množstvím bílkovin a tukem také nebude asi nejvhodnější. Je třeba si uvědomit, že v době kamenné měl člověk mnohem vice pohybu, než dnes. Z toho důvodu mu takováto skladba jídelníčku jistě vyhovovala.
Dle mého názoru bychom se ale všech potravin zakázaných touto dietou vzdávat neměli. Vždyť už nežijeme v paleolitu, ale ve 21. století. Máme na výběr z mnoha potravin, které pro naše tělo jistě škodlivé nejsou i přes to, že kdysi dávno je lidé ještě neznali. Vždyť například obilniny či mléčné výrobky jsou plné cenných vitamínů a minerálů a myslím si, že bychom se jim rozhodně vyhýbat neměli!
ChytráŽena.cz