Udělejte denně k 6 000 kroků ještě 1 000 navíc!
Podle výsledků několik let trvající zahraniční studie každých 1 000 kroků denně, které uděláme navíc k doporučovaným 6 000 kroků, přispívá k tomu, abychom si mohli déle a lépe užívat života. Chůze jako jednoduchá fyzická aktivita je tak tím nejlepším lékem proti kardiovaskulárním a dalším onemocněním, kvůli nimž často zbytečně umíráme.
Pro každého z nás znamená pojem fyzická aktivita něco jiného. Pro někoho je naprosto samozřejmé být pořád v pohybu. Po práci si jde ještě zaběhat, dovolenou má spojenou s turistikou a sportováním. Jinému stačí dojít si nakoupit nebo obejít s pejskem blok, a hned se rychle vrací domů do křesla nebo na gauč, protože nejspokojenější je, když se nemusí moc hýbat. A zdaleka přitom nejde o seniory vyššího věku, pro které je už každý pohyb obtížný…
Problém nedostatečné fyzické aktivity (nebo spíš pohodlnosti či lenosti) se týká především mladších lidí v produktivním věku, kteří mnohdy ani netuší, jak velké zdravotní problémy si tím mohou v budoucnu způsobit.
Co dokáže 1 000 kroků za den navíc?
Vztah mezi počtem denních kroků a rizikem úmrtí, kardiovaskulárních onemocnění a dalších civilizačních chorob byl také hlavním cílem několikaletého rozsáhlého zahraničního průzkumu, který zahrnoval 17 studií a probíhal ve více než 40 zemích světa (patřily sem např. Austrálie, USA, Velká Británie, Jižní Afrika, Čína a Japonsko). Z jeho výsledků vyplývá, že můžeme svůj život prodloužit a také zkvalitnit, pokud budeme ochotni udělat denně aspoň o 1 000 kroků víc, než jsem zvyklí (průměrný počet kroků napříč studiemi byl 6 000 za den).
O chůzi
+ měla by být základní pohybovou aktivitou každého člověka+ denně člověk ujde 4 000 až 18 000 kroků
+ intenzita chůze se pohybuje v rozmezí 64 až 170 kroků za minutu
+ optimální zátěž střední intenzity vyvolá chůze o frekvenci 100 kroků za minutu
+ doporučuje se každých 30 minut sezení přerušit 2–5 minutami pohybové aktivity
Zdroj, foto: FISAF.cz.