Pálí vás často oči? Míváte pocit, že vám do nich něco spadlo, ale ať se prohlížíte, jak se prohlížíte, nic nenacházíte? Pokud navíc trávíte hodně času u monitoru počítače, pak je docela možné, že trpíte takzvaným syndromem suchého oka. Jak toto onemocnění vzniká? Je ve skutečnosti tak neškodné, jak se může na první pohled zdát?
Slzy brání naše oko jako štít
Slzy se netvoří, jen abychom si občas mohli poplakat. Mají mnoho významných funkcí. Odplavují z oka prach, drobné částečky a udržují jeho povrch vlhký. Dokážou ale také usmrtit nebezpečné mikroorganismy, a tak zabránit případné infekci. Při syndromu suchého oka se jich ale tvoří málo nebo je nedokonalé jejich složení. Kromě pálení, svědění či pocitu cizího tělesa v oku mají postižení dojem, že mají oči unavené nebo že hůře vidí. Kromě těchto nepříjemných potíží může vést nedostatek slz k zánětu rohovky a spojivky, není-li léčen, i k postižení hlubších struktur oka, a v extrémních případech dokonce k oslepnutí.
Nezapomeňte mrkat!
Jak se stane, že jsou naše oči sušší, než mají být? Na vině může být dědičnost, hormonální změny či některé léky. Častěji si ale za tento problém můžeme sami. Přílišné používání klimatizace či topení, dlouhodobé nošení kontaktních čoček a méně časté mrkání při upřeném hledění do monitoru počítače, to jsou nejběžnější příčiny dnes tolik rozšířeného syndromu suchého oka.
I když je toto onemocnění v závislosti na příčině buď zcela léčitelné, nebo je možné alespoň zmírnit obtíže s ním spojené, například aplikací umělých slz, není nad prevenci. Snažte se vyhýbat průvanu, přetopeným místnostem a zakouřenému prostředí a při práci na počítači si čas od času pořádně zamrkejte. V případě, že již pociťujete nějaké potíže, zakupte si v lékárně volně prodejné oční kapky nebo navštivte svého oftalmologa. Uleví se tak vám i vašim očím!
Zdroj: Zelený-zákal.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz