Špatná technika a intenzita
Nedostatečná variabilita cviků
Začátečníci často zatěžují omezený počet partií, a tedy celé tělo posilují nerovnoměrně. Výsledek cvičení pak je jen částečný. Pokud budete dělat stejnou rutinu zase a znovu, vaše tělo si navíc zvykne. A zatímco v začátcích jste zažili pokrok, časem ustrnete. Proto je vhodné každých pár týdnů změnit rutinu cvičení, abyste tělo překvapili něčím novým. Nejen, že tak budete své tělo motivovat k novým cílům, ale zabráníte také tomu, abyste se začali nudit.
Chybějící plán
Moc vysoké cíle
Podcenění oblečení a vybavení
Pokud to s fitness myslíte vážně, vyplatí se dbát na oblečení i obuv a investovat do kvalitního sportovního vybavení. Funkční tričko, vhodné sportovní spodní prádlo a ponožky jsou ideální pro odvádění potu a zároveň zachování teplotního komfortu. Spodní prádlo ze syntetických materiálů je ideální v případě intenzivního zátěžovému cvičení jako jsou kruhové či silové tréninky, fitness obecně či běhání nebo cyklistika. Funkční syntetické materiály totiž odvádějí vlhkost a udržují pokožku v suchu. Co se týče střihu, záleží na každém, pro jaký se rozhodne. Pro ženy, kterým nejsou ani v běžném životě pohodlná tanga, nejsou vhodná ani při sportu. Spodní prádlo by vás nemělo stahovat, ale ani by nemělo být příliš volné.
Nezapomínejte ani na vhodnou obuv. Správné boty vám totiž pomohou s koordinací, ale také zlepší tréninkové výsledky, usnadní provádění mnohých cviků či zdokonalí jejich technické provedení nebo i zvýší výkon.
Podcenění křečí
Další příčinou je dehydratace, nedostatečný příjem tekutin během sportovního výkonu, který může vést k nerovnováze elektrolytů a způsobit svalové křeče. V neposlední řadě je to také nedostatek minerálů. Nízká hladina draslíku, vápníku nebo hořčíku v těle je také často další příčinou. Ideální je do těla hořčík dostávat v nápojích, vhodným řešením je obohatit vodu, kterou pijeme každý den. Řešením jsou moderní filtry kohoutkové vody, které lze jednoduše pořídit domů, a které kromě eliminace nečistot či bakterií přidají do vody právě hořčík a další minerály.
Špatný jídelníček
Proteiny mohou pomoci budovat svalovou hmotu a při úsilí zhubnout, ale většinou jich sníte příliš mnoho a ignorujete další klíčové živiny, jako jsou celozrnné výrobky a tuky. Důležité je se kromě sacharidů, bílkovin a tuku soustředit také na konzumaci vitamínů a minerálů, které jsou nezbytné. Jednoduše, pokud chcete dosáhnout maximálních výsledků, obraťte se na trenéra nebo výživového experta, který vám nastaví jídelníček vhodný vašemu tréninkovému plánu.
Zdroj, foto: Trenýrkárna.cz