A jak vaginální mykózu vlastně poznáte?
Je to právě svědivý pocit, který mykózy doprovází a dokáže pěkně znepříjemnit letní pohodu. Původcem jsou kvasinky rodu Candida albicans, které samy o sobě nevedou k onemocnění, ovšem v případě narušení rovnováhy poševní sliznice se okolnosti jejich působení mění a nastává problém. Rovnováhu může narušit např. teplé a vlhké počasí, nadměrné pocení, neprodyšné spodní prádlo, více cukrů, nesprávná intimní hygiena či právě již zmiňované koupání v neznámé vodě. Proto je nutné zejména v letních měsících zvýšit péči o intimní partie.
Ač to bude možná překvapující, tak největším rizikem je koupání v chlorované vodě. Vysoký obsah chloru ve vodě totiž narušuje přirozené pH pochvy. Za nejméně rizikové je naopak považováno koupání v mořské vodě, díky koncentraci solí působí, skoro by se dalo říci až desinfekčně. Ovšem v mnoha mořských letoviscích, díky vysoké vlhkosti, dochází k pomalejšímu usychání mokrých plavek. To pak přispívá k zapařování, měnícímu se pH a vzniku kvasinek.
Pozor byste si měly především dávat na koupání ve vodě, která nepůsobí důvěryhodně už na první pohled. Kromě vody zelené se vyvarujte i koupání v rybníce nebo jezeře, jehož břehy jsou znečištěny odpadky. Odradit by vás měly určitě i olejové nebo jiné chemické skvrny na vodní hladině. Vyvarujte se také koupání v přírodních vodách okupovaných větším množstvím vodního ptactva.
V případě, že se již vaginální problémy vyskytnou, je dobré mít po ruce šikovného a rychlého pomocníka, který vám může ulevit od prvních nepříjemných příznaků. Skvělé jsou vaginální čípky Vyhnete se tak nepříjemným komplikacím a nebudete muset místo na pláži trávit dovolenou v čekárně u gynekologa.
Pokud však potíže neustávají a naopak se přidávají bolesti břicha či horečky, je nutné navštívit lékaře, který rozhodne o radikálnější léčbě.
Zdroj, foto: Gyntima