Cider (čti sajdr) je osvěžující lehce perlivý alkoholický nápoj, který se vyrábí řízeným kvašením jablečného moštu. Následně se pak filtruje a šetrně pasterizuje. Po jeho původu můžeme pátrat ve Velké Británii a Irsku, kde se jeho obliba blíží národnímu pití. V dnešní době není cider znám pouze jako letní pití k uhašení žízně, ale své místo má i v zimních měsících, kdy se po svaření stává perfektním nápojem pro zahřátí.
Svou chutí balancuje na pomezí mezi pivem (to díky jemně nahořklé chuti) a vínem. Procento alkoholu se pak pohybuje od 1,2 % až do 8,2 %, což je maximální množství alkoholu (od 8,3 % se pak jedná o jablečné víno). Ciderů je hned několik druhů. Stejně jako u vína, i zde záleží na odrůdě jablek, ze kterých je cider vyroben. Na základě toho jsou poté klasifikovány od suchých až po sladké.
Na začátku bylo jablko
U zrodu každé sklenice plné lahodného cideru stojí jablka, která jsou pěstována pouze ve výběrových sadech. Právě pečlivá sklizeň a vzájemná kombinace jednotlivých odrůd stojí za tajemstvím celé receptury a udávají chuť výsledného moku.Po sklizni přichází na řadu výroba jablečného moštu a jeho řízené kvašení (fermentace). To se provádí při teplotě 4 – 16 C a trvá tři měsíce nebo se nechává dozrávat v dubových sudech po dobu až tří let. Po filtraci a šetrné pasterizaci je nápoj připraven k pití.
Nápoj pro každého
Cider představuje skvělou alternativu pro všechny, kteří si chtějí dopřát nevšední nápoj. Sklenicí cideru nepohrdne žádná žena, která se s půllitrem piva necítí ve společnosti dobře. Z jeho chuti se navíc mohou těšit celiaci (neobsahuje lepek), vegetariáni i vegani (jablka ze stromu nejdříve spadla a až poté došlo k jejich zpracování).Zdroj, foto: Kingswood