Od historické epidemie legionářské nemoci, kdy došlo k rozsevu bakterií do místností klimatizačním zařízením, bylo popsáno mnoho obdobných nežádoucích příhod při nesprávném udržování klimatizace. Nesprávné seřízení klimatizace vede i k jiným, neinfekčním obtížím – vzduch je někdy příliš suchý a příliš chladný a to dráždí zejména alergiky.
Záhadný ekzém
V Amsterodamu lékaři popsali další neobvyklý případ poškození zdraví kvůli nesprávně udržované klimatizaci. Osm pracovníků jednotky intenzivní péče univerzitní nemocnice přišlo během tří měsíců na kožní oddělení se stížností na nově vzniklý ekzém okolo očí. Potíže se nejvíce zhoršovaly v práci. Vyšetření u většiny z nich, kromě jednoho, neprokázalo alergii.
Bílý prášek na stropě
U pacientky alergické na peruánský balzám nevedla ale opatření ke zlepšení. Vzhledem k tomu, že všichni pracovali na stejném místě a že obtíže udávali nejvíce v pracovní dny, vzniklo podezření na profesní postižení a hygienici podnikli průzkum na místě. Překvapil je neobvykle bílý prach na površích v blízkosti stropu. Největší množství tohoto prachu bylo na ventilační mřížce klimatizace, a tak byl odhalen jeho zdroj.
Byl to materiál z klimatizačních filtrů, které byly nedávno vyměněny. Jednalo se o mikroskopická vlákna polypropylenu a polyetylenu. K jejich uvolňování došlo patrně proto, že na jednotkách intenzivní péče je z hygienických důvodů nutno udržovat vzduchový přetlak, aby mikrobi nevnikali dovnitř. Tento tlak byl s největší pravděpodobností na filtry příliš vysoký, a tak se z nich začala uvolňovat vlákna. Ta se vznášela ve vzduchu a po dopadu na kůži vyvolávala mechanické dráždění a svědění, které vedlo k tření obličeje, což celou situaci opět zhoršovalo. Také suchý vzduch z klimatizace přispíval k podráždění kůže. Nejcitlivější je kůže okolo očí a ta byla také u všech nejvíce postižena. Po výměně filtrů za odolnější obtíže u všech pacientů odezněly.
Vzduchem vyvolaný kontaktní ekzém
není v nemocnicích vzácností. Nejčastěji ho vyvolávají antibiotika
a propacetamol. Uvedený případ je první, který popisuje vzduchem
vyvolané podráždění kůže, tzv. iritační dermatitidu, která byla velmi
podobná kontaktnímu ekzému. Práce ukazuje další možné ohrožení při
nesprávně seřízené klimatizaci.
Zdroj: Bez-alergie.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz