OTÁZKA TÝDNE
ODPOVĚĎ
Žlučník je malý hruškovitý orgán nacházející se pod játry na pravé straně břicha. Je součástí trávicí soustavy a jeho hlavní funkcí je skladování a koncentrace žluči – tekutiny produkované játry, která je spolu s enzymy tvořenými slinivkou břišní potřebná pro správné natrávení potravy. Nejčastější příčinou onemocnění žlučníku a žlučových cest jsou žlučové kameny (také označované jako žlučníkové kameny).
Kameny, které se nachází ve žlučníku, zůstávají často dlouhodobě bezpříznakové. Mohou však být příčinou vzniku akutního i chronického zánětu žlučníku. Drobné kaménky mohou dokonce projít žlučovodem do střeva a být tak vyloučeny stolicí. Stav je pak obvykle provázen neurčitými příznaky jako nechutenství a občasnou nevolností. Žlučníková kolika (biliární kolika) je stav, který vzniká v důsledku zablokování žlučovodů kameny nebo i jinými překážkami. To může vést k bolestem, zažívacím obtížím a dalším zdravotním komplikacím. Žlučník ale mohou postihnout i další onemocnění, jako je např. zánět nitrojaterních žlučovodů či nádory žlučníku a žlučových cest.
Jak se projevuje žlučníková kolika?
Jaké jsou příčiny žlučníkové koliky?
Jaké jsou možnosti léčby žlučníkové koliky?
Diagnostika žlučníkové koliky zahrnuje několik kroků. Lékař obvykle nejprve zahájí s pacientem rozhovor, aby zhodnotil příznaky a identifikoval možné rizikové faktory na základě historie jeho zdravotního stavu. Při následném fyzikálním vyšetření lze zvětšený nebo podrážděný žlučník odhalit pohmatem. Tento postup může být pro pacienta mírně nepříjemný, zvláště pokud je žlučník zanícený.
K potvrzení diagnózy se provádí odběr krve a používají různé zobrazovací metody, např. ultrazvuk, který umožňuje odhalit přítomnost žlučových kamenů či zánět žlučníku. V některých případech mohou být nutná další vyšetření, například počítačová tomografie (CT), magnetická rezonance (MRI) nebo endoskopické vyšetření (ERCP). ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie) pak umožnuje i případné odstranění kamenů, pokud se nacházejí ve žlučových cestách. Tyto pokročilé diagnostické metody poskytují detailnější informace o stavu žlučníku a žlučových cest, což pomáhá lékaři rozhodnout o nejvhodnější léčbě. U většiny nemocných, kteří mají přítomnost kamenů ve žlučníku spojenou s příznaky, je doporučeno chirurgické odstranění žlučníku (cholecystektomie). Léčebný postup a načasování jeho provedení jsou voleny individuálně podle potřeb pacienta a aktuálního zdravotního stavu.
Veškerá vyšetření, která jsou pacientovi indikována, jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Všechna vyšetření je nutné provést ve smluvních zdravotnických zařízeních (tedy u poskytovatele zdravotních služeb, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou pacienta).
Zdroj: VZP