Existují tisíce různých druhů virů, z těch nejznámějších a nejrozšířenějších to jsou například trojan neboli trojský kůň. Dříve se takto označovaly škodlivé programy, které se vydávaly za jiný neškodný software. Dalším hodně známým a nebezpečným je backdoor, což je škodlivý kód, který umožňuje převzít vzdáleně, třeba přes internet, kontrolu nad takto infikovaným počítačem. Downloader je také škodlivý kód, který zase z internetu stahuje další havěť. Prevencí před těmito viry je jen zdravý rozum, nesmíte věřit všemu, neklikat na každou ptákovinu a nespoléhat se plně na antivirus. Ani ten někdy před virem neochrání.
Dalším rozšířeným škodlivým kódem je dropper, který ve svých útrobách přenáší další škodlivou havěť a tuto po spuštění vypouští do počítače. Pokud se vám to stane a zjistíte, že dropper nebo jiný vir máte v PC, tak nejdříve je dobré zkusit vir odstranit pomocí antivirového programu. Pokud se nedaří, což se stává celkem často, můžete použít ještě tvrdší metodu likvidace, ale na to už budete potřebovat rady odborníků.
Viry se projeví například zpomalením přístupu na internet, delší dobu se načítají některé stránky, zpomalením vašeho počítače nebo poškozením operačního systému. Některý vir může také kompletně poškodit a zničit data ve vašem počítači, na to si dejte pozor, protože jejich obnova bývá většinou velmi náročná. Také může zpřístupnit váš počítač pro další útoky a automaticky se rozeslat na elektronické adresy (e-maily) ve vašem adresáři.
Mimo virů můžete mít v PC červy, což se označuje jako havěť, která se šíří ve formě síťových paketů. Další menší hrozbou je adware, to je aplikace, která má obvykle za následek to, že vyskakují reklamní okna během práce i surfování na PC. Spyware je zas špionážní software, který může odcizovat data z vašeho počítače a většinou se na něj ještě váže další havěť. Pozor si dejte také na dialer, což je
aplikace, která se postará o to, že připojení k internetu se v případě vytáčeného dial-up připojení několikanásobně prodraží. Velkou hrozbou je také tracking cookie, to je speciální druh viru, zneužíván k monitorování pohybu uživatele po internetu.
Pokud zjistíte, že váš počítač je napaden jakýmkoliv virem, otestujte ho antivirovým programem. Pokud antivir nic nenajde, je dobré otestovat počítač ještě jiným antivirovým programem, abyste snížili riziko, že první antivir virus nerozeznal. Jestliže antivir najde v počítači virus, nabídne vám většinou řešení problému, a to buď léčit, nebo odstranit. Léčením se pokusí odstranit vir bez poškození souboru, odstraněním lze jednoduše smazat celý soubor s virem. Je ale velmi nutné používat antivir s aktualizovanou databází, jinak testování není objektivní.
Markéta
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz