Chcete si číst postřehy svých přátel nebo třeba amerického prezidenta Baracka Obamy? Anebo byste naopak něco ráda sdělila světu Vy sama? Zkuste to přes twitter. Slovo twitter znamená v překladu cvrlikat, štěbetat anebo také pípat. N ainternetu však označuje především v současnoti nejpopulárnější mikroblogovací systém, pomocí něhož o sobě dává vědět přes dva miliony uživatelů.
Jak to funguje?
Princip je v podstatě stejný jako u klasického blogování, jen text je zkrácen na 140 znaků. Twitter je totiž původně určen pro mobilní telefony, byť své vzkazy můžete psát i z internetu. Prapůvodní myšlenka byla jednoduchá - dát co nejširšímu okruhu lidí odpověď na otázku, co právě dělám. Díky twitteru tak zůstanete v kontaktu s přáteli, či kolegy v práci, a přitom si s nimi nemusíte psát - můžete si o nich číst, a pokud si sama zřídíte účet, i na jejich zprávy reagovat. Když nemají dotyční svůj účet vyloženě "zamčený", můžete si jejich zprávy pročítat inkognito, aniž by to oni sami tušili. Kromě toho mají aktivní uživatelé nejen svůj seznam ikonek, tedy lidí, které sami čtou ( following ), ale zároveň máte přehled i o tom, kolik se přihlásilo k odběru vašich zpráv ( followers ). Jako follower si přitom můžete zvolit, v jaké formě chcete dostávat zprávy lidí, kteří vás zajímají - kromě toho , že se vám budou chronologicky řadit na hlavní stránce www.twitter.com, mohou vám chodit třeba i na mobil, nebo do vaší e-mailové schránky. Dalším nepsaným pravidlem Twitteru je, že čím více máte "followers" alias čtenářů, tím stoupá i vaše prestiž. Není tedy divu, že jeho kouzlu postupně propadají i veřejně známé osobnosti jako třeba americký prezident Barack Obama, jehož poznámky si čte 150 000 uživatelů, nebo hvězdy šoubyznysu v čele s Britney Spears.
Také média a novináři publikují na twitteru. Na twitteru se tak od různých uživatelů, přátel či kolegů můžete dozvědět, co je nového nebo co se kde šustne. A také vy sama touto cestou můžete oznámit světu cokoliv. Máte-li pocit, že něco z vašich postřehů nelze vyjádřit jen slovy, můžete to mobilním telefonem vyfotit. Twitter totiž nabízí službu Twitpic, díky níž můžete své fotografie sdílet s ostatními. Kouzlo twitteru zkrátka spočívá v jeho jednoduchosti. Jednak je všem uživatelům dobře přístupný, jednak stojí na dobré myšlence: kdo z lidí nemá chuť odkrojit alespoňkousek svého soukromí a podělit se o ně s ostatními? Přitom k tomu bohatě stačí pár znaků... Pokud navíc chcete získávat neotřelé informace z různých zdrojů, na twitteru vám nehrozí, že jimi budete nakonec zahlcena.
Twitter v kostce
Twitter je mikroblogovací systém, který byl vytvořen v roce 2006. Jeho halvní myšlenkou je umožnit lidem zůstat v kontaktu prostřednictvím krátkých zpráv, v ekterých se se svými přáteli, kolegy, známými či rodinou podělí o to, co právě dělají ( nebo vidí ). Na Twitteru se zaregistrujete jednoduše přes stránky www.twitter.com ( je jedno, jestli pod svým jménem, nebo pod přezdívkou ). Zprávy pak na svůj web můžete posílat buď z mobilního telefonu, nebo z webu.
Veru
ChytráŽena.cz