Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Co možná (ne)víte o kávě

19. 01. 2012 | Péče o tělo
Slovo káva pochází z arabského „kaweh“, které v překladu znamená sílu, pevnost a energii. První zmínky o kávě pocházejí z Etiopie z 9. století a její objev byl dílem náhody: podle legendy si místní pastevec všiml, že když jeho kozy snědí jisté červené bobule rostoucí na křovinách,  jsou pak výjimečně skotačivé. Začal je tedy sám pojídat a zjistil, že je sám také nejen živější, ale i šťastnější.

Káva je oblíbený nápoj mnoha pracujících (i nepracujících) lidí. Většina z nás ji pije denně a leckdo by bez své ranní porce kofeinu ani nebyl schopen vstát z postele… Jiní si bez ní nedokážou představit chvíle odpočinku. Ať tak nebo tak, káva se těší oblibě na celém světě.

Po vypití voňavého šálku kávy odplouvá naše únava a pociťujeme nový příliv energie. Dokáže nás povzbudit rychle, i když na relativně krátkou dobu. Kofein potlačí únavu i spánek jen do doby, než je káva z našeho těla vyloučena. Často pak saháme po dalším šálku kávy a nezřídka se nám podaří vypěstovat si na ní závislost (naštěstí většinou se jedná jen o závislost psychickou).

Škodí tedy káva našemu organismu, nebo pomáhá? Všichni víme, že káva zvyšuje krevní tlak. Dávno ale bylo prokázáno, že zvýšení tlaku je pouze krátkodobé a opravdu malé. Navíc se projevuje spíše u lidí, kteří si tento nápoj dopřejí jen výjimečně. Údajně by zdravotní rizika hrozila až pokud vypijete více než sedm šálků kávy denně, přičemž za rozumnou dávku jsou považovány 2 - 3 šálky (i když: kdo ví, s jakou teorií přijdou vědci nebo lékaři za dalších pár let?). Všem známý je jistě i fakt, že by se káva neměla pít na prázdný žaludek. Dráždění žaludku také zmírníte, když nebudete pít tzv. turka, ale kávu filtrovanou nebo instantní, která má o něco nižší obsah kofeinu - nejlépe ještě s trochou mléka. A pokud kávu nebudete zalévat vroucí vodou, zachováte v ní prospěšné pročišťující látky. Při nadměrném pití kávy se může objevit například podrážděnost, neklid, nepravidelnost nebo zrychlení srdečního tepu; dlouhodobé pití více než 6 - 7 šálků kávy denně může podle některých studií zvyšovat riziko infarktu. Chuť na kávu by si měli nechat zajít lidé se zvýšenou funkcí štítné žlázy, s žaludečními vředy, podrážděnou slinivkou nebo dokonce i ti, kteří trpí zeleným zákalem. Samozřejmostí je střídmé pití v těhotenství.

Kofein má na naše tělo i další účinky: rozšiřuje průdušky, takže se může využívat při léčbě astmatu. Zvyšuje dechovou aktivitu; dokonce jsem se dočetla, že někde je podáván nezralým novorozencům, kteří sami nechtějí (nebo spíše nemohou) dýchat. Nevím, jaká je praxe u nás…  Také nevím, co je pravdy na tvrzení, že káva pomáhá játrům při odbourávání toxických látek (kdysi jsem to někde zaznamenala, ale od té doby už jsem o tom neslyšela).

Ráda si z časopisů vystřihávám různé zajímavosti. Před nedávnem jsem narazila na výstřižek, který mě inspiroval k napsání tohoto článku a který vám doslovně předkládám: „… o kávě se řada mýtů traduje již odnepaměti. Na dvoře švédského krále Gustava III. ji kdysi dokonce považovali za smrtící jed. Aby se zjistilo, jak to s jejím negativním působením na zdraví vlastně je, provedli tam zajímavý pokus. Dvěma odsouzencům na smrt (dvojčatům) slíbili milost za podmínky, že jeden vypije každodenně konvici čaje a druhý stejné množství kávy. Léta letoucí pak lékařské kolegium oba „pokusné králíky“ bedlivě pozorovalo a zkoumalo jejich zdravotní stav včetně krevního tlaku a tepu. Čas běžel, slovutní profesoři postupně umírali, potom zemřel i král a nakonec v 83 letech „čajový delikvent“. „Kafař“ je přežil všechny, ale kolika let se nakonec dožil, se neví…“

Závěr? Ten ať si každý udělá sám…

uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
« Předchozí   1   2   3  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
tak já jedině turka a bez ničehoSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Kávička je moc fajn, proto si jdu hned jednu uvařit. Dobrou chuťSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Mohu jen potvrdit jak je v článku popsané,že káva pomáhá i malým dětem při astmatu,že je to opravdu tak.Bylo my vždy divné že dcerka od malinka upíjela ze lžičky kávu jednou jsem se ptala lékaře a potvrdil mi to ,že ji to v podstatě pomáhá roztáhnout průdušky.SmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
kávička je fajnSmajlík
a když to někdo nepřehání, tak je opravdu léčiváSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Je opravdu dokázáno,že káva rozšířuje cévy.A tím zpomaluje,nebo i zabraňuje stařecké demenci,Parkinsvě chorobe a podobně. Na víc je to stejný antioxidant jako čaj.Jen lidé se zažívacími potížemi,by měli pít kávu překapávanou nebo rozpustnou.A nevěřte na mýtus o kávě bez kofeinu.Byla jsem ráda,když jsen toto zjistila.Mně zaručeně demence nehrozí.Jsem kafař.Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles