Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Co možná nevíte o klíšťatech

24. 03. 2016 | Nemoci
Díky lékařům a hygienikům vystupujících v médiích a odpovídajících v poradnách se už podařilo vyvrátit celou řadu zakořeněných mýtů o klíšťatech. Lidé se nyní chrání lépe než ještě před několika lety. Málokdo si už dneska myslí, že klíšťata skáčou na své oběti ze stromů (ve skutečnosti se vyskytují v trávě a keřích zhruba do jednoho metru nad zemí), a do obecného povědomí se dostává i správný způsob odstraňování přisátého klíštěte, který snižuje riziko případné infekce (rozhodně to není zakápnutí olejem a točení proti směru hodinových ručiček, naopak se má použít dezinfekce a klíště vyviklat). Přesto některé mýty přežívají dál. Které to jsou?

1) Klíšťata jsou nejaktivnější uprostřed léta

Tohle není pravda. Lidé si to možná myslí proto, že se sami v době dovolených dostanou nejčastěji do přírody a na klíšťata si proto dávají pozor. Sucho a vysoké teploty ve skutečnosti klíšťatům nesvědčí. Velmi záleží na počasí v konkrétním roce, ale obecně platí, že nejvíc lidí nakažených nemocemi přenášených klíšťaty se v ordinacích lékařů objevuje na začátku léta a na podzim. První přicházejí už poměrně brzy zjara.

co možná nevíte o klišťatech2) Jestli se nakazím od klíštěte, je věc náhody. Nedá se s tím nic dělat.

Riziko infekce některou z nemocí přenášenou klíšťaty lze snížit, když v přírodě používáme vhodné oblečení a repelent, případně když se prohlížíme a případné přisáté klíště brzy odstraníme. Bohužel se na nic z toho nedá spolehnout. U lymské boreliózy skutečně stále neexistuje prevence v podobě očkování. U klíšťové encefalitidy však ano – české zdravotní pojišťovny na ni zájemcům přispívají.

3) Proti klíšťové encefalitidě se musím dát každý rok přeočkovat.

Nikoliv, u mladších a zdravých lidí to stačí jednou za pět let. S rostoucím věkem a případně klesající kondicí či horšícím se zdravím je lepší podstupovat přeočkování častěji. Lidé nad 60 let či s oslabenou imunitou by je měli opakovat po třech letech – jim totiž v případě nákazy hrozí horší průběh nemoci a následky, anebo i smrt.

4) Pokud nechodím do přírody, klíšťat se nemusím vůbec bát.

To neplatí, klíšťata se vyskytují všude, kde tráva dorůstá alespoň dvaceti centimetrů. Jsou v městských parcích, sadech, u vody. Často je v srsti přinese domů pes či jiné domácí zvíře.

Zdroj foto: Dollarphotoclub


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
čtvrtý kroj
Obrázek uživatelky
profil
4x
Obrázek uživatelky
profil
4x
Obrázek uživatelky
profil
4x
Obrázek uživatelky
profil
3 kroje
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles