Obezita
Obezita je jeden z nejčastějších důvodů nadměrného pocení. Nadváha omezuje v pohybu a způsobuje nižší toleranci vůči vyšším teplotám. Zbavit se obtíží s tím spojených je, pokud se to tak dá říci, jednoduché - snižte váhu. Pravidelným cvičením zhubnete a posílíte svou kondici. Vaše tělo si zvykne na nadměrnou pohybovou aktivitu a nebude se potřebovat tolik ochlazovat.
Stres
V dnešní náročné době snad neexistuje šťastlivec, který by se nedostával do stresujících situací. Tyto nepříjemné momenty plné psychického vypětí a nervozity jsou mimo jiné spojené také se zvýšeným pocením. Pokud se cítíte pod velkým tlakem v práci, v hlavě vám leží nevyřešené partnerské spory a jste zoufalá, že den nemá víc než 24 hodin, zvolněte. Dopřejte si uvolňující masáž, relaxujte v přírodě a zklidněte svou mysl. Dlouhodobě může být nadměrné pocení známkou depresí, kvůli kterým je třeba vyhledat odbornou pomoc.
Hormonální nerovnováha
Po celý život nás se velké míře ovlivňují hormony. Zvláště ženy jsou velmi citlivé na jakoukoliv změnu hormonální hladiny a v životě si projdou několika velkými přeměnami - dospíváním, těhotenstvím a menopauzou. Všechny tyto fáze jsou pro organismus velkou zátěží a tělo se musí vyrovnávat s náhlým přísunem látek, které způsobují změny nálad či nadměrné pocení. Kapitolou samou pro sebe je klimakterium, jehož častým znakem je noční pocení. Snížená hladina estrogenu a nepravidelná ovulace se podepíší na návalech, které přechod doprovází. Úpravou jídelníčku lze příznaky hormonálního koktejlu zmírnit, je to však cesta na delší trať.
Onemocnění
Nečekané změny fungování organismu často způsobuje štítná žláza. Pokud nadmíru potu doprovází úbytek váhy a únava, pravděpodobně bude problém v její disfunkci. Stejně tak můžou nadměrné pocení doprovázet nemoci jako hypoglykemie, virová či bakteriální infekce nebo nádorová onemocnění. Pokud máte obavu, že se váš stav vymyká normálu, navštivte lékaře, který vás vyšetří a provede krevní testy. Pokud se objevuje noční pocení nebo návaly tepla, mohou tyto změn signalizovat některá onemocnění. Při nadměrném pocení je potřebné stav zkonzultovat s praktickým lékařem popř. kožním specialistou.
Léky
Nadměrné pocení mohou mít na svědomí také vedlejší účinky předepsaných léků. Mezi nejčastější spouštěče zvýšené funkce potních žláz patří antidepresiva a hormonální antikoncepce. Hormony v ní obsažené mají často na svědomí náhlé změny v ženském těle, s čímž souvisí výkyvy tělesné váhy nebo právě nadměrné pocení. Na pravidelnou dávku hormonů si organismus většinou postupně zvykne a nepříjemné obtíže vymizí, přesto podobné změny tělu nesvědčí. Naopak mu prospěje, když požádáte svého gynekologa o předepsání nízkohormonální antikoncepce.
Strašák hyperhidróza
Hyperhidróza, neboli nadměrné pocení, je porucha postihující 3 až 10 procent populace. Pokročilé projevy hyperhidrózy se tlumí pomocí specializované léčby, některé však můžete zmírnit sami. Vyhněte se alkoholu a kořeněným jídlům, omezte kávu i sladké a sprchujte se spíše vlažnější vodou. Zamyslete se i nad volbou vhodného oděvu. Léto je tu, syntetické materiály jsou neprodyšné a zvláště v parných dnech se v umělém oblečení budete cítit jako v sauně.
Zdroj, foto: Rexona