Mykóza postihuje ať už nárazově nebo dlouhodobě velkou část populace. Plísním a kvasinkám totiž svědčí náš moderní životní styl plný stresu, fast foodu a jednoduchých cukrů konzumovaných v nadměrném množství. Svou roli také hraje zvýšená konzumace antibiotik, nešetrné mycí prostředky, nedostatečná anebo omezená hygiena (například při snížené pohyblivosti po úrazech) a v neposlední řadě dědičné sklony k některým kožním chorobám (například atopický ekzém).
Mikroskopické houby, mezi které řadíme plísně i kvasinky, se vyskytují všude kolem nás. Nejrizikovější prostory jsou ty, ve kterých je vlhko a teplo a pohybuje se zde velké množství osob. Jde hlavně o wellness, bazény nebo sauny. Nakazit se ale můžete i na pedikúře, z koberce či přezůvek, na kterých ulpěly šupinky nakažené kůže.
Co můžeme udělat pro zdraví svých nohou sami?
1. Prevence – půl zdraví
Ať už se chystáte do bazénu či do sauny, vsaďte na lehce omyvatelné plastové pantofle či žabky s protiskluzovým profilem. Vlhké a teplé prostředí totiž plísním nahrává, nedávejte jim šanci!
2. Hygiena především
Dbejte na hygienu, nohy si po koupání či sprše pečlivě vysušte a ošetřete mastným krémem či kokosovým olejem. Plísně totiž napadají narušenou i přesušenou pokožku, neboť se na ní tvoří mikroskopické trhlinky.
3. Nic se nemá přehánět
Stejně jako nedostatečná hygiena, i ta přehnaná natropí více škody než užitku. Pokud bojujete proti zavánějícím nohám, určitě nepoužívejte dráždivá mýdla či alkoholové roztoky a nohy nekoupejte příliš často. Podrážděná a vysušená pokožka zbavená přirozené mikroflóry je ještě náchylnější k napadení plísňovým vetřelcem.
4. Zdravý životní styl
Plísně si libují, když máte oslabenou obranyschopnost. Naopak zdravou výživou plnou vlákniny, ovoce a zeleniny, ze které vyřadíte průmyslově zpracované potraviny, tzv. rychlé cukry a některá „éčka“, posílíte svůj organismus v boji proti nežádoucím infekcím i proti plísňovým onemocněním.
5. Čím dříve, tím lépe
Pokud na svých nohách začnete pozorovat jakékoliv změny, jako je zvýšená potivost, podrážděná, zarudlá či šupinkovitá pokožka, neobvyklý zápach či svědění mezi prsty, vyhledejte pomoc. Čím dříve zareagujete, tím větší je šance, že zlikvidujete počínající plísňové onemocnění včas a bez dalších následků!
Zdroj: BARD