-Komerční sdělení-
Přestože je to orgán naprosto nezbytný k životu, někdy se k němu chováme doslova macešsky.
Možná je to dáno pouze tím, že o jeho důležitosti mnoho nevíme a také často netušíme, co játrům škodí a co je může postihnout. Játra jsou největší žlázou v lidském těle, po narození váží pouhých 150 g, postupně však svoji velikost zvětšují až na 1400 g u ženy a 1800 gramů u muže. Našimi játry protéká za minutu asi 1500 ml krve, přičemž v nich probíhá řada životně důležitých procesů spojených s metabolizmem sacharidů, lipidů i bílkovin.
Játra hospodaří s vaší tělesnou energií, zásobují tělo živinami a vitaminy, ovlivňují správné trávení a vstřebávání tuků, odstraňují škodlivé látky a podílejí se na fungování vašeho těla a činnosti ostatních orgánů.
Bez jater zkrátka nelze žít.
Játra navíc slouží jako zásobárna krve, vitaminů B, A, D, K, a minerálů (zejména železa) i glukózy a udržují hladinu cukru v krvi. Nejznámější funkcí jater je bezpochyby detoxikace organismu, kdy zbavují tělo jak škodlivých látek, které se do těla dostanou zvenčí (alkohol, léky, jedy), tak i toxinů vznikajících v organizmu při látkové přeměně. Poškození jater
Problémy s játry bývají způsobeny onemocněními, jako jsou různé dědičné choroby, autoimunitní onemocnění, záněty způsobené bakteriemi, infekční nemoci - žloutenka (všech typů) či infekční mononukleóza, ale i metabolická a nádorová onemocnění.To však není jediná příčina poškození tohoto orgánu, problémy způsobuje i užívání některých léků, otravy houbami nebo chemickými látkami, zmínit bychom ale měli také časté ztukovatění jater například v důsledku nadměrného užívání alkoholu, při obezitě či cukrovce. Stav, kdy není s játry něco v pořádku, se navenek projevuje žlutým zbarvením kůže, sliznic nebo očního bělma. Může se přidat svědění, potíže s trávením, kyselý nebo hořký pocit v ústech a často také chronická únava.
Řešení = prevence a správná péče
Játra sice dokáží celkem dobře regenerovat a základní funkci dokáže plnit i pouhá jedna pětina jejich tkáně, přesto může dojít k závažnému poškození a selhání jejich funkce. Na zdraví jater má vliv váš životní styl - složení stravy, fyzická kondice, dostatek spánku a schopnost zvládat stres. I přesto, že máte pocit, že žijete zdravě, nepodceňujte pravidelné preventivní kontroly u praktického lékaře a zajímejte se o hodnoty vašich jaterních testů. Ty vám mohou odhalit jak mírné jaterní poruchy způsobené např. užíváním léků, virovým onemocněním, užíváním antibiotik nebo nadměrným pitím alkoholu, tak také závažnější poruchy, které je třeba okamžitě léčit.Základem léčby bývá jaterní dieta, která vychází zhruba ze stejných zásad jako žlučníková dieta s omezením tuku, je však méně přísná na výběr potravin a navíc jsou do ní v hojné míře zařazeny mléčné bílkoviny, mléko, netučné mléčné výrobky a především tvaroh.
K samotné léčbě se pak používají hepatoprotktiva - preparáty, které mohou určitým způsobem pozitivně ovlivňovat funkci jaterní buňky při různých jatrních chorobách. Ke zlepšení stavu jater se také v lidovém léčitelství používaly byliny, zejména ostropestřec mariánský, který byl dokonce podroben 30letému výzkumu a dnes je nejlépe prozkoumaným a zdokumentovaným terapeutikem, které má přiznivý vliv na zdraví jater. Sbírat bylinky, sušit je a správně si připravovat nálevy, čaje a odvary je dnes poměrně náročné, navíc se při jejich užívání doporučuje určitá opatrnost.
Mnohem vhodnější je dnes sáhnout po potravinových doplňcích - výtažky ostropestřce obsahuje například potravinový doplněk Livinorm od Walmarku. Díky speciálnímu komplexu tabletky komplexně pečují o játra, povzbuzují produkci žluče, čímž napomáhají správnému trávení a celkově chrání játra před negativními vnějšími vlivy.
Více informací hledejte na www.livinorm.cz