Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Co přinese nový zákon o platebním styku?

1. 11. 2009 | Finance

1. listopadu vstoupí v účinnost nový zákon o platebním styku, který vychází ze směrnic Evropské unie a nahradí tak stávající zákon z roku 2002. V České republice, stejně jako v dalších 27 zemích Evropy, tak nastanou změny týkající se bankovního sektoru. Jak to však pocítí čeští spotřebitelé?


Novinek je hned několik a dá se říci, že pro klienty bank celkem pozitivních. Předně se zrychlí bezhotovostní transakce mezi účty. Namísto dnešních tří dnů bude muset banka peníze převést do druhého dne. Lze se však s bankou dohodnout na lhůtě o den delší či kratší (patrně se tak bude dít prostřednictvím obchodních podmínek při podpisu smlouvy).

Další velmi podstatnou změnou je zákaz účtování poplatku při ztrátě a blokaci platební karty. Dodnes si většina bank účtuje částku v řádech stokorun. Proč ne? Starý zákon to nezakazoval. S příchodem toho nového však v souvislosti se ztrátou platební karty však přichází i další novinka.

Nový zákon výslovně stanovuje klientu povinnost informovat banku o ztrátě karty (banka je k tomu naopak povinna zajistit vhodné cesty). Pokud dojde ke zneužití ztracené platební karty neautorizovanou transakcí, pak bude klient na své ztrátě podílet jen do výše 150 EUR. Nebude tak docházet k finanční likvidaci klienta z důvodu krádeže a zneužití jeho platební karty. V případě, že ke zneužití platební karty dojde z důvodu, že banka kartu po ohlášení ztráty klientem nezablokovala, nese banka škodu celou. Naopak celou škodu klient ponese sám v případě, že ke ztrátě karty dojde podvodem či hrubou nedbalostí klienta (vyplývající z obchodních podmínek, pokud ztrátu neohlásí, bude mít zapsán PIN na kartě apod.).

Co se týče výpisů z účtu, žádné závratné změny patrně nenastanou. Nový zákon dává bankám povinnost informovat klienty o účtu maximálně každý měsíc. Výpis z účtu zdarma však zákon nezakotvuje a je tedy ne dohodě s klientem, jakou formou jej bude informovat kolik to bude klienta stát.

Další výraznou pozitivní změnu zákon přináší do situace, kdy klient svůj účet ruší. Do 31. října si za to většina bank účtovala nemalé poplatky. Od 1. listopadu bude muset banka zrušit účet zdarma (byl-li u ní veden alespoň 12 měsíců). Navíc délka výpovědní lhůty nesmí přesáhnout 1 měsíc. Až dosud banky účty rušily i po několika měsících. To se však stane minulostí.

Tyto změny nejsou zdaleka jediné, nový zákon zasáhne i do dalších oblastí platebního styku. Celkově se tak všichni spotřebitelé mohou těšit na poměrně pozitivní změny, které jistě velmi ocení. A to díky evropské legislativě, kterou do našich zákonů promítl Parlament ČR. Doufejme že takto nejen pro spotřebitele v zásadě příjemných zákonů ještě přibude.

 

Zdroj: SOS

 

Gabriela Straková

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Akorát tam nenapsali, že ten limit 150 EUR je na každou transakci, nikoliv na kartu, snad jenom Česká spořitelna to bere na kartu, takže takhle se může stát, že zaplatí ještě víc než předtím. 8D
Obrázek uživatelky
profil
pro obyčejný lidi skoro žádně změny. Pořád budeme platit a za rok to není žádná zanedbatelná částkaSmajlík
Bohužel to asi nikdy nebude za darmo jako v zahraničíSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
je to všechno chytře vymyšlené.Vždyť proč třeba máme platit i za to,že nám na účet přijde výplata?Většina zaměstnavatelů účet vyžaduje-takže jej mít musíte a jsou hned další výdaje.když se kč připíší.Teď se některé poplatky zruší a jiné zůstanou a přidraží,tak jaká výhoda z toho plyne pro nás obyčejné lidi?
Obrázek uživatelky
profil
co sse změní, toho je pro obyč.smrtelníka málo.Takže za vedení účtu atd. budeme platit dál.Vždyť si za zrušení a zavedení trvalého příkazuz se u ČSOB platí a ne málo.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Přesně tak, se všemi tady souhlasím. Za naše peníze si vydělávají své peníze a ještě jim za to platíme... Každý měsíc se nad výpisem pozastavuji, za co všechno mi naúčtovali položky. A úrok z uložených peněz téměř nulový. A jak tak čtu, co nový zákon přinese, tak pro nás obyčejné lidi téměř nic. Bohužel...Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles