Po zánětu zůstane jizva
Hledáme-li viníka, který akné způsobuje, s jedním si rozhodně nevystačíme. Ve skutečnosti se totiž na vzniku této kožní nemoci podílí mnoho příčin. A to především zvýšená tvorba mazu, bakterie a kvasinky, porucha rohovění vlasové cibulky, ale také změny v hladině pohlavních hormonů. Výsledkem je vznik tzv. komedonů, známých jako černé či bílé tečky, které se mohou zanítit. Je-li zánět dostatečně hluboký, hojí se postižené místo jizvou. Ta může nabývat rozličných tvarů, od vyvýšených po vpadlé a hluboké.
Jak udělat jizvičky hezčí
Jizvy zcela odstranit nelze. Můžete je ale udělat méně nápadné. Do vyvýšených typů jizev lze aplikovat steroidní injekce, čímž se postižené místo sníží. Co ale s jizvami, které jsou pod úrovní okolní kůže? Existuje hned několik více či méně účinných metod.
- Chemický peeling
Látky, jako jsou například ovocné kyseliny, dokážou po aplikaci zkušeným lékařem odloučit vrchní vrstvy pokožky. Po zhojení je kůže vyhlazená a s dokonalejší texturou. - Dermabraze
K vyrovnání nerovností, jako jsou právě jizvy po akné, lze použít také tzv. dermabrazi. Svrchní vrstvy kůže se tentokrát nesnáší chemicky, ale mechanicky, za použití brusky či diamantové frézky. - Lasery
Lasery se k léčbě jizev po akné používají už delší dobu. Ty ablační ale působily destruktivně na samotnou tkáň, čímž se prodlužovala doba hojení a zvyšovalo riziko vzniku pigmentových skvrn. Proto je lepší použít spíše lasery neablační. Ty podporují tvorbu kolagenu, který jizvu vyhladí.
Jistě existují ještě další metody, kterými se jizvičky léčí. Jsou to
například nejrůznější postupy chirurgické nebo využití kyseliny
hyaluronové či kolagenu k vyplnění hlubších míst. Co je ale opravdu
účinné, je léčba samotné akné. Protože jen tak je možné předejít
trvalým následkům, jako jsou právě jizvy.
Zdroj: Hojení-ran.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz